1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Muhyiddin-i Rumi Türbesine Hayırsever Bakımı

Muhyiddin-i Rumi Türbesine Hayırsever Bakımı

Muhyiddin-i Rumi Türbesine Hayırsever Bakımı
A+A-

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, çok sayıda vatandaşın ziyaret ettiği Muhyiddin-Rumi Türbesi hayırseverlerin desteğiyle yenilendi. Çalışmalar nedeniyle bir süredir ziyarete kapalı olan türbe tekra

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, çok sayıda vatandaşın ziyaret ettiği Muhyiddin-Rumi Türbesi hayırseverlerin desteğiyle yenilendi.
Çalışmalar nedeniyle bir süredir ziyarete kapalı olan türbe tekrar açılırken, kubbesi süslendi ve lambrileri de yenilendi. Eski belediye binası yanında bulunan Muhyiddin-i Rumi Türbesi'nde başlatılan yenileme çalışmaları tamamlandı. Burhaniye Camilerini Kur'an Kurslarını ve Hayır İşlerini Koruma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde boya ve badanalar yenilenirken bir nakkaş tarafından kubbe ve duvarlar süslendi. Türbenin içindeki lambriler de yinelendi. Türbenin pırıl pırıl olduğunu anlatan Dernek Başkanı Cemalettin Kılıç, "Yapılan çalışmalara hayırsever vatandaşlar katkıda bulundu. Bazı vatandaşlar ekonomik destekte bulunurken bazılar da temizlik yaptı. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Emir Sultan'ın öğrencisi olan Muhyiddin-i Rumi 14. yüzyılda Burhaniye de yaşadı. Büyük Tasavvuf alimlerinden olan Muhyiddin-i Rumi, ilçede çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Koca camiyi yapan Muhyiddin-i Rumi oğlu Hasan Çelebi ile birlikte aynı türbede yatmaktadır.
(FT-SŞ)

12.02.2013 14:37:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT