1. HABERLER

  2. Muhteşem Yüzyıl, Sabun Satışlarını Artırdı

Muhteşem Yüzyıl, Sabun Satışlarını Artırdı

Muhteşem Yüzyıl, Sabun Satışlarını Artırdı
A+A-

Muhteşem Yüzyıl dizisinde, sık sık hamamda sabunların kokuları ve cezbediciliği anlatılınca, bitkisel özlü sabunların satışlarında artış yaşanıyor. Tarihi yüzyıllara dayanan doğal ve bitkisel sabunla

Muhteşem Yüzyıl dizisinde, sık sık hamamda sabunların kokuları ve cezbediciliği anlatılınca, bitkisel özlü sabunların satışlarında artış yaşanıyor.
Tarihi yüzyıllara dayanan doğal ve bitkisel sabunlar, Muhteşem Yüzyıl dizisi ile birlikte yeniden gündeme geldi. Bölge insanı tarafından bilinen ancak zamanla unutulmaya yüz tutan doğal bitkisel özlü sabunların satışları, gün geçtikçe artıyor. Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinde, sık sık hamamda sabundan bahsedilmesi, birçok kişiyi doğal ve bitki özlü sabunları kullanmaya yönlendiriyor. Sabunun yüz yıllardır temizlikte en önemli unsur olduğunu belirten Edessa Doğal Ürünler iş yeri sahibi Mehmet Çevik, "Muhteşem Yüzyıl dizisinde bu konu sık işleniyor. Özellikle hamamda sabunların kokuları ve cezbediciliği anlatılınca bu sabunlar ilgi odağı haline geldi. Zaten sabunlar bizim kültürümüze Osmanlı'dan mirastır. Sabun, Osmanlı Devleti'nde 'sabunhane' denilen ve şahıslara ait olan imalathanelerde geleneksel yöntemlerle üretiliyordu. Bu sabunlar o zamanki doğal ortamlarda, doğal yağlardan yapılırmış. Bizim bu sabunlar eski sistem soğuk pres örnek verecek olursak, 1 kilo çörek otundan soğuk pres yoluyla 180 gram saf yağ çıkar. Bu yağlar gibi zeytin, kayısı çekirdeği, argan, badem yağı gibi sabunların hepsi saf yağlar ile elde edilir" dedi.
(FS-HD-SO-Y)

17.01.2013 13:16:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT