1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muhtarlıklar Kapanmıyor

Muhtarlıklar Kapanmıyor

Muhtarlıklar Kapanmıyor
A+A-

Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, muhtarlıkların kapanacağı yönünde spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Muhtarlıklar kapanmıyor. Sadece 29 büyükşehir kapsamında 16 bin 82 köy

Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, muhtarlıkların kapanacağı yönünde spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Muhtarlıklar kapanmıyor. Sadece 29 büyükşehir kapsamında 16 bin 82 köy mahalleye dönüştürülüyor" dedi.
Yanar Düğün Salonu'nda yapılan Tokat Merkez Köy Muhtarları seçiminde tek liste ile giren Veysel Yıldız 4. dönem için güven tazeledi. Genel kurulda konuşma yapan Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Tokat'ta 43 beldenin yerel seçimlerde köy olarak seçimlere gireceğini söyledi. Türkiye genelinde bin 591 bedenin mahalleye dönüştüğünü ifade eden Akdeniz, "İçinde Ordu ve Tokat'ın da bulunduğu 52 şehir kendi içerisinde 2 bin altında nüfusu olan 559 tane belde kapanarak köylere dönüşüyor. Tokat merkezde bulunan 9 belde den 6 tanesi köy olarak seçimlere girecek Cumhurbaşkanı yasayı imzalarsa" dedi.
Akdeniz, muhtarlıkların kapanacağı yönünde spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Muhtarlıklar kapanmıyor. Sadece 29 büyükşehir kapsamında 16 bin 82 köy mahalleye dönüştürülüyor. Bunlarda büyük şehir kapsamında. Dolayısı ile Türkiye'de köy sayımız 34 bin 283'ten 18 bin 201'e düşecek. Biz nüfusu köylere nasıl aktarırız noktasında tereddütlerimiz var. Kanunlardan kaynaklı sebeplerden dolayı yeni adrese dayalı kayıt sistemi devreye girdikten sonra birçok köyümüz. Köyde nüfus kaybına uğradı. Her okul döneminde çocuklarını okula yazdırmak isteyenler ikametgahlarını şehirlere aldırıyorlar ve köyler boşalmış gibi gözüküyor. 2011 verilerine göre Türkiye'de 133 köy 10 nüfusun, 11 bin 657 köy 250 nüfusun altında" diye konuştu.
(Nİ-SLH-Y)

30.11.2012 14:30:13 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT