1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muhasebecilere 'KDV Tevkiyatı ve Yeni TTK' Semineri

Muhasebecilere 'KDV Tevkiyatı ve Yeni TTK' Semineri

Muhasebecilere KDV Tevkiyatı ve Yeni TTK Semineri
A+A-

Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından üyelerine yönelik ‘KDV Tevkifatı Uygulaması ve Yeni TTK’ konulu bir seminer düzenlendi.


TMMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir ile TMMOB Disiplin Kurulu Başkanı İbrahim Demirci tarafından verilen eğitimlerin açılış konuşmasını yapan SMMMO Başkanı Yakup Simeklioğlu, Yeni TTK’nın ticari yaşamın kurallarını ele almakta ve ülke için bir şeffaflık kazandıracağını belirtti. Hesap verebilirlik ve güvenilirlik getireceğini anlatan Simeklioğlu, “Bu kanun ilk haliyle uygulanması halinde ülkemiz için büyük bir yara olan kayıt dışılıkla mücadele açısından önemli bir fonksiyonu yerine getirmiş olacaktır. Ancak yeni TTK uluslar arası standartlarda uygulanan kayıt ve raporlama ile dünyanın her yerinde anlaşılabilir ortak bir muhasebe dili ön görülmüşken, 6335 Sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle şeffaf, güvenilir ve uluslar arası bir düzenlemeden uzaklaşmıştır. Seminerin diğer bölümünü kapsayan KDV Tevkifatı Uygulaması, vergi sistemimizde gelir ve kurumlar vergisi kanunlarında olduğu gibi Katma Değer Vergisi Kanunu’nda da sorumluluk uygulaması getirmiştir. Ödeme gücüne sahip gerçek ve tüzel kişiler vergi mükellefi olarak vergiyi beyan ve ödemek zorundadır. Ancak bazı durumlarda vergi tahsilatını kolaylaştırmak, hızlandırmak veya bazı vergi alacağını güvence altına almak amacıyla vergi mükellefi ile ilişkili olan bazı kişileri de mükellef ile birlikte verginin beyan ve ödemesinde sorumlu tutmayı zorunlu kalmaktadır. Bu amaçla vergi alacağını emniyet altına alabilmesi için Katma Değer Vergisi Kanunu’nda da vergi sorumluluğu uygulamasına yer verilmiştir. Vergi sorumlusu, vergi usul kanuna göre verginin ödenmesi bakımından, alacaklı vergi dairesine karşı muhatap olan kişidir. 117 seri nolu KDV genel tebliğine göre KDV Tevkifatı Uygulaması teslim ve hizmet bedeli üzerinden hesaplanan verginin teslim ve hizmeti yapanlar tarafından değil, bu işlemlere muhatap olan alıcılar tarafından kısmen veya tamamen vergi sorumlusu sıfatıyla beyan edilip ödenmesidir. Bu anlamda bu konular altında verilecek olan seminerimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Yapılan konuşmaların ardından TMMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir ile TMMOB Disiplin Kurulu Başkanı İbrahim Demirci tarafından slayt sunumu eşliğinde bilgiler verildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT