1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mudanya'da Mübadelede Ölenler İçin Denize Karanfil Atıldı (Fotoğraflı

Mudanya'da Mübadelede Ölenler İçin Denize Karanfil Atıldı (Fotoğraflı

Mudanyada Mübadelede Ölenler İçin Denize Karanfil Atıldı  (Fotoğraflı
A+A-

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, 90 yıl önce yaşanan mübadelede hayatını kaybedenler için denize karanfiller atıldı. Türkiye Mübadiller Platformu'nu oluşturan 12 kuruluşun ortak düzenlediği programın B

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, 90 yıl önce yaşanan mübadelede hayatını kaybedenler için denize karanfiller atıldı.
Türkiye Mübadiller Platformu'nu oluşturan 12 kuruluşun ortak düzenlediği programın Bursa ayağı, Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği'nin ev sahipliğinde yapıldı. Mudanya'da Girtli Mahallesi olarak anılan Mütareke Mahallesi'ndeki törene Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Gemlik Girit ve Rumeli dernekleriyle BALKANSİAD yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileriyle mübadiller katıldı.
Mübadiller adına açıklama yapan Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği üyesi Ulvi Yavuz, Türkiye ile Yunanistan arasında mübadelenin hafızalarda derin izler bırakan kitlesel göç hareketlerinden biri olduğunu söyledi. Yavuz, Balkan Savaşı'nın başlangıcı olan 1912 yılı ile Kurtuluş Savaşı'nın sona erdiği 1922 yılları arasındaki 10 yılda Balkanlar'da ve Anadolu'da yaşayan yüz binlerce insan katliamdan, hastalıktan ve açlıktan öldüğünü hatırlattı. Yavuz, bu süre içerisinde mübadeleye tabi tutulan insanların görüşünün hiçbir şekilde alınmadığını, ticari bir mal gibi insanların takas edildiğini öne sürdü.
Yunanistan hükümetinden ve AB yöneticilerinden iki halk arasına örülen vize duvarını kaldırmalarını talep eden Türker, Türkiye Cumhuriyeti'ninin de bu insani taleplerinin takipçisi olmasını istedi. Daha sonra mübadele ve savaşlarda ölenler için iskeleden denize karanfiller atıldı.
(HK-MŞ)

03.02.2013 17:30:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT