1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Muammer Güler, Bakan Olduktan Sonra İlk Kez Memleketi Mardin'e Geldi

Muammer Güler, Bakan Olduktan Sonra İlk Kez Memleketi Mardin'e Geldi

Muammer Güler, Bakan Olduktan Sonra İlk Kez Memleketi Mardine Geldi
A+A-

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği memleketi Mardin'de barış sürecini değerlendirerek, "Göreve başladığımız zaman barış güvercinlerinin uçurulması gün

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği memleketi Mardin'de barış sürecini değerlendirerek, "Göreve başladığımız zaman barış güvercinlerinin uçurulması gündeme geldi. Ben barış güvercinlerinin barış ortamında rahatça uçabileceğine inanıyorum. Yani biz barış ortamını tesis etmeliyiz ki barış güvercinleri rahatça uçabilsin. Önemli olan barış ortamını, kardeşlik ortamını, birlik ortamını geliştirmektir" dedi.
İçişleri Bakanlığı'na getirilen Muammer Güler ilk gezisini memleketi Mardin'e düzenledi. Özel uçakla Mardin Havaalanı'na gelen Bakan Güler'i Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Fide, partililer ve çok sayıda vatandaş sevgi gösterisi ile karşıladı. Muammer Güler havaalanı girişinde kendisine uzatılan barış güvercinlerini uçurttu. Davul zurna eşliğinde halay çeken vatandaşlara teşekkür eden Bakan Güler için havaalanı çıkışında Ak Parti İl Başkanı İbrahim Fide tarafından Çocuk Esirgeme Yuvası'na verilmek üzere iki kurban kesildi. Kesilen kurbanların kanı ise Muammer Güler'in ayakkabısına sürüldü. Bakan Güler havaalanından Mardin Valiliği'ne geçerek Vali Turhan Ayvaz'ı makamında ziyaret etti. Valilik makmında barış süreci konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Güler, özellikle barış ortamını bozmak isteyen karanlık güçlere karşı vatandaşları birlik ve beraberlik ruhu içinde hareket etmeleri konusunda uyardı. Demokratik standartlarının geliştirilmesi ve çözüm sürecine özellikle bölge insanı olmak üzere bütün vatandaşların beklentilerini karşılayacak bir yaklaşım içerisinde olduklarını belirten Bakan Güler, ülkenin huzur ve refahı milli birlik ve bütünlüğü ve kardeşlik hukukunun devamı için uzun yıllardan beri ülkeyi meşgul eden ve adeta Türkiye'nin ayağında bir pranga gibi yapışan terör sorununu en kısa zamanda çözmenin gayreti içerisinde olacaklarını kaydetti.
"ORTAK PAYDALARIMIZ BİZİ TEK MİLLET HALİNE GETİRDİ"
Ülkenin birliğini tehdit eden terörle ilgili mücadelenin kesintisiz olarak süreceğini ifade eden Bakan Güler, "Türkiye'nin huzurunu bozmaya, bütünlüğünü bozmaya yönelik her türlü hareket karşısında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olacaktır. Ancak yıllardır süren bu sorunun çözümü konusunda da hükümetimiz önemli bir iradeyi ortaya koymuştur. Bu iradenin içinde olan herkesin taşın altına elini koymasını istiyoruz. Samimiyet testinden geçilen bir dönemden geçiyoruz. Samimi olan, bu işin çözümüne katkı verecek olan herkesin katkısını almak zamanıdır. Bunu da inşallah uygulamalarla göreceklerdir. Elbette ki farklılıklarımız ve çeşitliliğimiz bizim zenginliğimizdir. Bu zenginliğimizi bir ayrıştırma aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı bizim ortaya koyduğumuz en önemli reçete, milli birlik ve kardeşlik projesidir. Bizi ayrıştırmaya ve farklılıklarımız üzerinden bizi birbirimize düşürmeye çalışanlar maalesef 30 yıldan beri bu oyunu oynamaya devam ettiler. Ama onlara inat insanımız bu bölgede yaşayan insanlar Mardinliler daha fazla kardeşlik daha fazla birlik ve beraberlik diyerek, bu arayışa karşı net bir şekilde cevaplarını ortaya koydular. Bu ülke çatısı altında bir araya gelen tarihin kültürün ve ortak medeniyetimizin ve inançlarımızın bizi kardeş yaptığı tek bir millet haline geldik. Ortak tarih değerlerimiz var, ortak kültür değerlerimiz var, kardeşlik hukukumuz var ve ortak geleceğe bakışımız var bütün bu unsurlar bizi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı kimliği altında tek bir millet haline getirmektedir. Yıllardan beri bu bölgede özellikle Mardin'deki inancımız bu yörede çeşitli dil, din, ırk ve etnik köken ayrımı yapmadan yıllarca bu memlekette hoşgörü içerisinde uzlaşı içerisinde yaşayanların inancı da beklentisi de budur" dedi.
"SÜRECİ PAZARLIK TERAZİSİNE ÇEVİRENLERE GEREKEN HUKUKİ CEVAP VERİLECEK"
Bu coğrafyanın en köklü şehirlerinden kadim medeniyetin merkezlerinden biri olan Mardin'in tarihten gelen engin birikimiyle kültürel ve sosyal zenginliğin bir arada yaşadığı bir kent olduğunu dile getiren Bakan Güler, bu kültürel ve sosyal zenginliğin burada barış içinde, bir arada yaşamanın en temel unsurunu teşkil ettiğini söyledi. Güler, "Bizim ortak noktalarımız, ayrılıklarımızın çok çok üzerindedir. Bu ayrılıklar, bu farklılıklar, bu çeşitlilikler bizim zenginliklerimizdir. Çözüm süreci acılarımızın, travmalarımızın ve öfkelerimizin değil, umutlarımızın, sabrımızın ve realiteler üzerindeki geliştirdiğimiz politikalarımızın yön verdiği bir süreç olacaktır. Sayın Başbakanımızın yine defalarca bahsettiği gibi 'Biz istikbalimizi acılar üzerinde değil, umutlar üzerinde inşa edeceğiz'. Çözüm sürecine katkı yapmak isteyen herkes buyursun gelsin, hepsine kapımız açıktır. Biz bu ülkede daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk ve daha fazla refah istiyoruz. Hükümet olarak da bunun mücadelesini veriyoruz. Bu süreci sabote etmeye, bu süreci kendi açısından pazarlık terazisine çevirmeye çalışanlara karşıda tabii ki hukukun diliyle gereken cevap verilecektir. Elbetteki bu süreç içerisinde hem terörün devam etmesi, hem silahlı mücadelenin devam ettirilmesi asla kabul edilecek bir durum değildir. Bu nedenle vatandaşların birlik ve beraberliğine yönelik her türlü silahlı tehdit elbette karşısında Türkiye Cumhuriyeti devletini, hükümetini ve devletin kurumlarını görecektir. AK Parti hükümeti olarak da biz mazeretlerinin arkasına gizlenen değil, yılların birikimi olan sorunlara çözüm geliştiren ve risk alan bir anlayışı benimsedik. Elbette bu sürecin uzun ve riskli olduğunu ve terör ekonomisinin paydaşlarınca bunun sabote edilmeye çalışılacağını biliyoruz, farkındayız" şeklinde konuştu.
"BÖLGE HALKI BU BARIŞ ORTAMININ ÖZLEMİNİ ÇEKİYOR"
Çözüm sürecinin aksamadan yürütülmesi adına bir taraftan farklı boyutlarda çalışmaları yürütürken diğer taraftan da şiddeti ve silahı çözüm aracı olarak görenlere karşı da tavizsiz mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Güler, konuşmasına şöyle sürdürdü:
"Güvenlikçi politikalar değil, ülkemizin huzur ve refah sürecini güvence altına alan politikalara ağırlık veriyoruz. Demokrasiden ve hukuktan asla taviz vermeyeceğiz. Ama özgürlüğü başkalarının yaşam haklarının ihlal edilmesi olarak görenlere karşı da hukuk çerçevesinde mücadele edeceğiz. Bu sürecin sonunda mutlaka Türkiye karlı çıkacaktır. Birlikten ve beraberlikten rahatsız olanlarda ebetteki kaybedenlerin safında yer alacaktır. Terörü reddeden herkesin sivil toplum örgütlerin, kanaat önderlerin, medyanın, akademisyenlerin bu sürece pozitif katkı sunmaları tarihi bir görev ve fırsattır. Herkesin samimi ve sağduyulu bu sürece katkı sağlaması gerekir. Göreve başladığımız zaman barış güvercinlerinin uçurulması gündeme geldi. Ben barış güvercinlerinin barış ortamında rahatça uçabileceğine inanıyorum. Yani biz barış ortamını tesis etmeliyiz ki barış güvercinleri rahatça uçabilsin. Çünkü sadece barış güvercinleri uçurmak meselesi değildir bu mesele, burada kendim ifade ediyorum. Daha önceki ifadeler başka ağızlardan verilen demeçlerdi. Barış güvercinlerinin uçabileceği barış ortamını sağlamalıyız. Güvercinlerin uçması bir şey ifade etmiyor. Önemli olan o barış ortamını, o kardeşlik ortamını, o birlik ortamını geliştirmektir. Bu bölgede Mardin güvercinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Mardin'in her evinin çatısında güvercin besleniyor. Bunlar yıllarca burada o kardeşlik ve barış ortamının verdiği huzurla uçtular. Temennimiz bu barış sürecinin sürdürülmesidir. Son zamanlarda bu barış ortamını bozmaya çalışan, amaçları ortadan kaldırmak istiyoruz. Mardinli bu huzur ortamının özlemi içindedir. Bölge halkı bu barış ortamının özlemini çekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı artık bu belanın defedilmesi ve bu pranganın artık Türk insanının ayaklarından çözülmesi ve geleceğe daha fazla umutla bakmamızı bekliyor. Bunu gerçekleştirecek irade ise Ak Parti iktidarıdır. Bu süreç herkesin birlik ve beraberlik içinde ortak hareket etme sürecidir".
Daha sonra Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu'nu makamında ziyaret eden Bakan Güler, Mardin Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret ettikten sonra AK Parti il başkanlığına geçti. Geceyi Mardin'de geçirecek olan Bakan Güler'in yarın Midyat ve Ömerli ilçelerini de ziyaret edeceği belirtildi.
Bu arada, Bakan Güler'i havaalanında karşılayan konvoyun şehir merkezine dönüşünde zincirleme kazae meydan geldi. Kazada hafif yaralanan 3 kişi kaldırıldığı Mardin Devlet Hastanesi'nde tedavi edildikten sonra taburcu edildi.
(MA-AKK-Y)

03.02.2013 14:28:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT