1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Morgedik Barajı ve Tesisleri Hizmete Alınıyor

Morgedik Barajı ve Tesisleri Hizmete Alınıyor

Morgedik Barajı ve Tesisleri Hizmete Alınıyor
A+A-

an’da inşa edilen ve toplam yatırım maliyeti 79 milyon lira olan Morgedik Barajı ve Tesisleri Balıkesir’de düzenlenecek olan toplu açılış merasimiyle hizmete alınacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Van’da inşa edilen ve toplam yatırım maliyeti 79 milyon lira olan Morgedik Barajı ve Tesisleri, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Balıkesir’de düzenleyeceği toplu açılış merasimiyle hizmete alınacak. 


Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 30 Kasım 2014 tarihinde düzenlenecek toplu açılış merasiminin her yıl gerçekleştirildiği ve bir klasik olma özelliği taşıdığı belirtildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın daha önce 2010 yılında 110, 2011’de 111, 2012’de 112, 2013’te ise 113 tesisi toplu olarak açarak vatandaşların hizmetine sunduğu ifade edilen açıklamada, “Bu yıl da klasikleşmiş toplu açılış merasimlerini sürdürecek olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Türkiye genelinde tamamladığı ve toplam yatırım tutarı yaklaşık 2,63 milyar TL olan 114 tesis, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı merasimle vatandaşların hizmetine sunulacak. Açılışı gerçekleştirilecek bu tesislerden Van da hakkına düşeni alıyor. Van’da inşa edilen ve yatırım maliyeti 79 milyon lira olan Morgedik Barajı ve Tesisleri de, toplu açılış merasiminde Vanlıların hizmetine sunulacak. Van’da hizmete alınacak olan Morgedik Barajı ve Tesisleri ile 187 bin 340 dekar zirai alan modern sulama sistemlerine kavuşacak, yıllık 18 milyon metreküp içme suyu temin edilecek. Ayrıca, 100 milyon metreküp depolama hacmine sahip baraj ile yılda 10,88 milyon kilowatt saat enerji üretimi sağlanacak.


Proje ile yılda 60 milyon 136 bin TL milli gelir artışı sağlanacak olup, 18 bin 750 kişinin de istihdam edilmesi hedefleniyor” denildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT