1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 'moral Terapi Ve İyileştirici Mizah' Uygulaması Kütahya'da Da Başladı

'moral Terapi Ve İyileştirici Mizah' Uygulaması Kütahya'da Da Başladı

moral Terapi Ve İyileştirici Mizah Uygulaması Kütahyada Da Başladı
A+A-

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, kentte 'moral terapi ve iyileştirici mizah' uygulamanın başladığını söyledi. Ekici, yaptığı açıklamada, uygulamanın bilimsel olmak

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, kentte 'moral terapi ve iyileştirici mizah' uygulamanın başladığını söyledi.
Ekici, yaptığı açıklamada, uygulamanın bilimsel olmaktan ziyade, halk diliyle yapıldığını belirterek, "Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye yatan insanlar psikolojik olarak biraz daha hassastır. Hastalıklarından kaynaklanan sıkıntı, kaygı ve mutsuzlukları onların tedavi süreçlerini de olumsuz etkilemektedir. Genel sekreterliğimizce bu durum öz önüne alınarak hastalarımızın hastane ve hastalıklarından kaynaklı sıkıntılarını, kaygılarını ve mutsuzluklarını gidermek, onlara dert ortağı olmak amacıyla yeni bir uygulama başlattık. Moral terapisi ve iyileştirici mizah olarak değerlendirdiğimiz bu uygulama ile, her hastanemizden bir veya iki personelimizi görevlendirdik. İletişim kabiliyeti ve diyaloğu iyi, hastalarımızla görüşüp, deyim yerindeyse onlara 'hal yarenliği' olacak personellerimizi seçerek, onları bir eğitim sürecinden geçirdik. Uzman personellerimizin eşliğinde eğitimleri tamamlanan personellerimiz hastanelerde görevlerine başlamışlardır. Çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere hastalarımızdan olumlu tepkiler alan uygulama meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu uygulama bilimsel olmaktan ziyade, halk diliyle görüşmelerin yapıldığı, etkinliklerin düzenlendiği bir yöntemdir. Zaten olayın bilimsel yönüyle psikologlarımız, çocuk gelişimcilerimiz, sosyal çalışmacılarımız ve uzman hekimlerimiz ilgilenmektedir. Hastanemizde yoğun bakımlarda, diğer servislerde uzun süre kalan hastalarımız ile bu yöntem sayesinde iyi diyaloglar geliştirilmiş ve hastalarımızda uygulamadan memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.Ameliyata girecek hastalarımız moral terapistleri tarafından ameliyat öncesi akşamdan görüşülerek endişe ve korkuları giderilmekte ve hastalar çok rahat etmektedirler. Özellikle çocukların doktor, hastane korkularının giderilmesinde bu uygulama çok yararlı olmaktadır. Anne babalardan ve hastalardan olumlu yönde çok tepkiler almaktayız" diye konuştu.
(EFE)

18.01.2013 12:16:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT