1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "mobil Hat Sorgulama Sistemi" Uygulaması Kastamonu'da Başlatıldı

"mobil Hat Sorgulama Sistemi" Uygulaması Kastamonu'da Başlatıldı

mobil Hat Sorgulama Sistemi Uygulaması Kastamonuda Başlatıldı
A+A-

Kastamonu Emniyet Müdürü Sami Uslu, "kontör-para" dolandırıcılığına karşı "Mobil Hat Sorgulama Sistemi" uygulamasının Kastamonu'da başlatıldığını söyledi. Emniyet Müdürü Uslu, Emniyet Genel Müdürlü

Kastamonu Emniyet Müdürü Sami Uslu, "kontör-para" dolandırıcılığına karşı "Mobil Hat Sorgulama Sistemi" uygulamasının Kastamonu'da başlatıldığını söyledi.
Emniyet Müdürü Uslu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ülke genelinde çok sayıda mağduru bulunan "kontör-para dolandırıcılığı" adıyla bilinen dolandırıcılık olaylarında şüphelilerin değişik unvanlar kullanarak veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan "ödüller kazanıldı" şeklinde kontör yada para talebinde bulunmak suretiyle vatandaşların dolandırdıklarına dikkat çeken Uslu, "Kontör-para dolandırıcılığında başkasına ait kimlik veya sahte kimlik bilgileri beyan edilerek alınan faturasız kontörlü GSM numaraları ve faturasız kaçak telefonlarının kullanıldığı belirtti. Uslu yaptığı açıklamada bu suçun önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumunun ortak çalışmaları sonucunda vatandaşların kendi üzerine kaç adet hat açıldığını öğrenebilecekleri 'Mobil Hat Sorgulama Sistemi' oluşturulmuştur. Bu sisteme https:/hat-sorgulama.btk.gov.tr internet adresinden ulaşılabilmektedir. Açılan sistem sayesinde vatandaşlarımızın bilgileri dışında kendi üzerlerine açılan hatları öğrenerek, bu hatları kapattırmak içim GSM operatörlerine başvurabilecekler ayrıca mağdur vatandaşlarımız konu ile ilgili adli birimlere müracaat edebilirler" dedi.
Emniyet Müdürü Sami Uslu'nun talimatı ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından Mobil Hat Sorgulama Sisteminin vatandaşlara duyurulabilmesi amacı ile çalışmaların başlatıldığı, bu kapsamda Toplum Destekli Polislik tarafından hazırlanan üzerinde hat sorgulama siteminin internet linki ve konu ile ilgili uyarıların bulunduğu çay bardağı altlıklarının apartmanlarda, işyerlerinde, ve kamu binalarında dağıtılmasına başlandı.
(Vİ-SA)

28.01.2013 16:59:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT