1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mmo Zehirlenmelere Karşı Uyardı

Mmo Zehirlenmelere Karşı Uyardı

Mmo Zehirlenmelere Karşı Uyardı
A+A-

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şubesi Başkanı Hüseyin Atıcı, doğalgaz, soba, şofben, baca zehirlenmelerine karşı kamusal denetim devreye sokularak titizlikle uygulanmasını istedi Atıcı, her

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şubesi Başkanı Hüseyin Atıcı, doğalgaz, soba, şofben, baca zehirlenmelerine karşı kamusal denetim devreye sokularak titizlikle uygulanmasını istedi
Atıcı, her yıl soba, şofben, kombi ve bu cihazların bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu birçok yurttaşımızın yaşamını kaybettiğini ifade ederek, son olarak İstanbul Gaziosmanpaşa'da bir evde anne ve 4 çocuğunun doğalgazdan zehirlenerek hayatlarını kaybettiğini hatırlattı.
Kamusal bir hizmet olan doğalgazın kent içi dağıtımının 4646 sayılı Doğalgaz Kanunu'na göre yerel gaz dağıtım şirketleri aracılığıyla yapıldığını anımsatan Atıcı, TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, öneri ve uyarılarını şöyle sıraladı:
"Doğalgazın, kullanım mahallerine sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaştırılması ve emniyet tedbirlerinin alınıp alınmadığının denetiminde bu kuruluşlar görevlendirilmiştir. Bu kuruluşlar, kendi şartnamelerine göre, doğalgazın ilk devreye alınmasında gerekli kontrolleri yapmakta, ancak yıllık kontrol ve denetimler eksik bırakılmaktadır. Bu kontroller, herhangi bir yasal çerçeve ile belirlenmemiş olup, gazın güvenli kullanımı sadece nihai tüketicinin duyarlılığına bırakılmıştır. Oysa gaz dağıtım şirketlerinin periyodik kontrol ve denetimleri yapması, ivedilikle ulusal düzeyde yasal bir statüye kavuşturularak zorunlu hale getirilmelidir."

"BACA TEMİZLİĞİ ZORUNLU OLMALI"
Atıcı, bacalar her sezon en az bir kere temizlenmesinin zorunlu olması gerektiğini işaret etti. Atıcı, MMO olarak her kış döneminde bacalı cihazların kullanımında dikkat edilecek hususlar konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye, toplumsal bilinç oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, ölümlü ve acı olayların yaşanmaması için ilgili tüm kurum, kuruluşlar ile kamuoyunu duyarlı olmaya davet etti.
(SZP-AKL-Y)

29.01.2013 14:29:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT