1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MİT artık kayıtsız silah taşıyabilecek

MİT artık kayıtsız silah taşıyabilecek

MİT artık kayıtsız silah taşıyabilecek
A+A-

Resmi Gazete’de dün yayınlanan yönetmelikle birlikte MİT’e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı silah, cihaz ve taşıt gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrıcalığı verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşınır mallarının kayıt altına alınması, yönetimine ve iç denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikte düzenlemeye gidildi.

İşlem belgesi düzenlenmeyecek

Yönetmeliğin “Giriş ve çıkış kayıt işlemleri esaslarını” düzenleyen maddesine, “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu’nda yer alan görevlerin ifası amacıyla, satın alma yoluyla temin edilen ve üst yönetici tarafından kayda alınmaması uygun görülen taşınır mallar için işlem belgesi düzenlenmez” fıkrası ilave edildi. Söz konusu “taşınır mallar” ileride kullanılmak üzere depolansa dahi işlem belgesi düzenlenmeyecek.

Yönetmelikte, makine, alet, edevat, silah, taşıt, iş makinesi, büro makinesi ve döşeme mefruşatı ile benzeri demirbaş malzemeler “taşınır mal” olarak tanımlanıyor. Bu düzenlemeyle birlikte MİT, görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşıt gibi taşınır malları kayıt altına almayacak.

İşlem belgesi düzenlenmeyenler: Kum, çakıl, bahçe toprağı

Yönetmelikte taşınır mallar arasında silahların sayılması, MİT’in satın alma yoluyla elde ettiği her türlü silahı kayıtdışı kullanmasının ve bir yerden bir yere nakletmesinin önünü açtı. Böyle önemli bir yetkinin, yasayla değil, yönetmelikle düzenlenmiş olması ise soru işareti yarattı.

Yönetmelikte ‘işlem belgesi düzenlenmeden’ kullanılacak taşınır mallar sayılırken, çok istisnai ve basit konular seçilmiş: Elektrik, su, doğalgaz, kum, çakıl, bahçe toprağı, bahçe gübresi, çim tohumu, fidan, fide, çiçek, tıbbi sarf malzemeleri, yedek parça, yağ, antifriz, hidrolik, akaryakıt, likit gaz (LPG), yağlar, mutfak tipi ve sanayi tipi tüpler, yangın söndürme tüpleri, toner, yazıcı kartuşları, dergi ve gazete gibi süreli yayınlar, makam için alınan yiyecek ve içecekler…

Yeni düzenleme

MİT, şu görevleri yerine getirmek üzere satın alacağı taşınır mallarla ilgili işlem belgesi düzenlemeyebilecek:
 

-Milli güvenlik istihbaratını devlet çapında oluşturmak,
 
-Devletin milli güvenlik siyasetiyle ilgili planların hazırlanması ve yürütülmesinde istihbarat istek ve ihtiyaçlarını karşılamak,
 
-Kamu kurum ve kuruluşlarının istihbarat ve istihbarata karşı koyma faaliyetlerine teknik konularda müşavirlik yapmak ve koordinasyonun sağlanmasında yardımcı olmak,
 
-İstihbarata karşı koymak.
 
KAYNAK: HABERTÜRK - CUMHURİYET

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT