1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Missouri Kansas Cty Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Rana Lehnardt:

Missouri Kansas Cty Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Rana Lehnardt:

Missouri Kansas Cty Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Rana Lehnardt:
A+A-

Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen İnsan Haklarının Korunması ve Kurumsallaştırılması Paneli, Hukuk Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Melikşah

Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen İnsan Haklarının Korunması ve Kurumsallaştırılması Paneli, Hukuk Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.
Moderatörlüğünü Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şen'in yaptığı panelin açılış konuşmasını Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca yaptı. Panelin yönetimini Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şen üstlenirken konuşmacı olarak Doç. Dr. Rana Lehnardt, Doç. Dr. Hayrettin Eren, Öğr. Gör. Mark Lehnardt, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Gül ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Öztürk yer aldı. Panele Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, Melikşah Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi akademik personeli ile çok sayıda Melikşah Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi öğrencileri dinleyici olarak katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, "Modern dünyada insan haklarının içeriği ve kapsamı tartışmalıdır. Bu nedenle insan haklarını bir çerçeve içine oturtup, ayni şekilde devam edeceğini iddia edemeyiz. Günümüzde insan hakları hukuku alanında çalışanlar, insan haklarını yaşayan ve sürekli gelişen bir yapıya benzetmektedirler. Bugünkü insan hakları anlayışı Fransız İhtilali ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra oluşturulmuş ve eksiklikleri giderilmeye başlanılmıştır." dedi.
Missouri Kansas City Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rana Lehnardt, insan haklarının korunması meselesine ilişkin oluşturulan uluslararası ceza kurullarının, insan haklarının ihlali hususunda, bağlayıcı ve caydırıcı etkisinin veya yaptırımlarının olup olmadığından bahsetti. Geçmişten bugüne kabul edilen belgelerin ve Yugoslavya, Ruanda mahkemeleri gibi spesifik olaylarda kurulan mahkemelerin, insan hakkı ihlallerinin önüne geçemediği gibi daha sonra kurulan bir daimi mahkeme olan Uluslararası Ceza Mahkemesinin dahi, bu hak ihlallerinin önüne geçemediğini ifade etti. Diğer Orta Doğu ülkelerinde olduğu gibi bugün Suriye'de süren insan hakkı ihlallerine değinen R. Lehnardt, Suriye'nin insan haklarının korunmasına dair imzalamış olduğu pek çok belgenin varlığına rağmen bu belgelerin uygulanmaması ve bu uygulanmamanın gerektirdiği bir yaptırımın bulunmaması sonucu, hak ihlallerine devam edildiğini belirtti.
Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayrettin Eren 'Türkiye İnsan Hakları Kurumu' başlıklı sunumunda, insan haklarının Türkiye'deki kurumsallaşmasına değinerek, 2001'de kurulan Türkiye İnsan Hakları Kurumu'nun, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu'nda nasıl düzenlendiği ile ilgili bilgi verdi. Daha sonra bu kurumun görevleri, yetkileri çalışma şekli ve bu kuruma yapılacak başvurular hakkında ayrıntıları aktardı.
Öğr. Gör. Mark Lehnardt, insan hakları hukukunun uluslararası ticaretteki konumundan bahsederek, insan haklarının sınırlı da olsa, uluslararası ticarette belli bir yere sahip olduğunu açıkladı. Bu anlamda uluslararası ticarette insan haklarının korunmasına ilişkin olarak sınırlamalardan başlı çalarının, uluslararası ticaretteki düzenleme ve uygulamaların halkın değer yargılarına aykırı olmaması, ikinci olarak canlıların sağlık ve hayatını tehlikeye düşürmemesi ve son olarak sınırlı sayıda olan doğal kaynakların korunması olduğunu belirtti.
Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Gül, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hususunda bilgi verdi. İnsan haklarının korunmasına ilişkin ülkemizde yeni bir yol olan bireysel başvurunun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde en çok davası olan bir ülke olarak, bu kötü intibayı gidermek adına önemli katkı sağlayacağını ifade etti. Ardından bireysel başvuru konusunda ayrıntılı bilgiler aktardı.
Panel, moderatör Prof. Dr. Murat Şen'in yapmış olduğu değerlendirme ve plaket takdiminin ardından sona erdi.
(AÖ-Y)

11.12.2012 16:36:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT