1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mısır'da katliam büyüyor: 200 ölü

Mısır'da katliam büyüyor: 200 ölü

Mısırda katliam büyüyor: 200 ölü
A+A-

Mısır tarihin en acımasız katliamanı tanık oldu. Ordu kendini halkına ateş açtı. Keskin nişancılar hedef görtermeksizin vurdu: 200 ölü

Mısır 3 Temmuz'da Muhammed Mursi'nin devrildiği askeri müdahaleden bu yana en kanlı günlerinden birini yaşıyor.
 
Mısır güvenlik güçlerinin, darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki göstericilere gerçek mermi kullanarak yaptığı müdahale sonucu ölü sayısı 200' yükseldi, yaralı sayısı 4500'e yaklaştı. 
 
Mısır güvenlik güçlerinin "Baltacılar" olarak bilenen suç örgütlerinin de desteğiyle Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere müdahalesi devam ediyor.
 
Gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahale sonucu ölü sayısı 200'e yükseldi 4500 civarında kişi ise yaralandı. Yüzden fazla yaralının sağlık durumunun ağır olduğu bildirildi.
 
Rabiatul Adeviyye meydanındaki sahra hastanesi yetkilileri, yüksek binalara çıkan keskin nişancıların hedef gözeterek gerçek mermilerle darbe karşıtı göstericilere ateş açtığını belirttiler.
 
CESETLER İÇİN YER YOK
 
Yüzlerce yaralıya çok zor şartlarda müdahale edilmeye çalışılan hastanede, cesetleri koymak için yer kalmadığı bildirildi.
 
Öte yandan bir güvenlik yetkisi, Mısır resmi haber ajansı MENA'ya yaptığı açıklamada, polisin ateşli silahlar kullanmadığını, olaylara sadece gaz bombasıyla müdahale ettiği öne sürdü.
 
Yetkili olaylarda 8 güvenlik görevlisinin de yaralandığı söyledi.
 
"GÖSTERİCİLERE SADECE GÖZ YAŞARTICI GAZLA MÜDAHALE EDİLDİ"
 
Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, güvenlik güçlerinin, başkent Kahire'nin doğusundaki Rabiatul Adeviyye meydanında gösteri yapan darbe karşıtlarına ateşli silahlarla müdahale etmediğini ileri sürdü.
 
Mısır resmi haber ajansına (MENA) açıklama yapan yetkili, Rabiatul Adeviyye meydanı yakınında toplanan göstericileri bölgeden uzaklaştırmak isteyen güvenlik güçlerinin, taş ve av tüfekleriyle karşılık verilmesi üzerine göstericilere yalnızca göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunduğunu belirtti. Darbe karşıtlarına "hiçbir ateşli silahla müdahale edilmediğini" öne süren yetkili, vücutlarının çeşitli bölgelerine saçma isabet eden 8 güvenlk görevlisinin ise yaralandığını kaydetti. Mısır resmi makamlarından, müdahale sırasında göstericilerden kaç kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin açıklama yapılmadı.
 
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü ve "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak" hareketinin lideri Ahmed Arif, "İçişleri Bakanlığının, demokrasi yanlısı göstericilerin 6 Ekim köprüsünde gösteri düzenleyip yolu trafiğe kapattığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Göstericiler Rabiatul Adeviyye meydanındaki aşırı yoğunluk nedeniyle 6 Ekim köprüsüne ulaştı. Aksi bir durum söz konusu değil "diye konuştu. 
 
Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki sahra hastanesi basın sözcüsü Yusuf Tal'at, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin göstericilere gerçek mermi kullanarak yaptığı müdahale sonucu ölü sayısının 120'ye yaralı sayısının 4 bin 500'e yükseldiğini bildirmişti.
 
'BİZE YARDIM EDİN'
 
Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad el-Haddad yaptığı açıklamada, "Yaralamak için değil, öldürmek için ateş açıyorlar. Ölenlerin başlarında ve gövdelerinde kurşun izleri var" dedi.
 
Rabait-ül Adeviye Meydanı’nda yaralanan insanlara ilk müdahale ise yine meydanda kurulan sahra hastanesinde yapıldı. El Haddad, güvenlik güçlerinin yaralıların hastanelere taşınmasını engellemek için meydana çıkan caddeleri kapadığını ve göz yaşartıcı gaz kullanarak çıkışları engellediğini bildirdi. Sahra hastanesinde görev yapan bir doktor, "Bize yardım edin, bize yardım edin, bize yardım edin" sözleriyle çaresizliğini ifade etti. Doktorlar, hayatını kaybeden bazı göstericilerin yakın mesafeden açılan ateş sonucu öldürüldüğünü söyledi.
 
Rabiatül Adeviyye Meydanı’ndaki sahra hastanesi basın sözcüsü Yusuf Talat, "Sabah namazından sonraki 3 saatte ölü sayısı korkunç bir şekilde arttı" şeklinde konuştu.
 
TÜRKİYE MISIR İÇİN AYAKLANDI
Mısır'da Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan demokrasi yanlılarına güvenlik güçlerinin ateş açması, başta Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde olmak üzere yurdun her köşesinde protesto ediliyor.
 
 
 
 
 
A+A-

HABERE YORUM KAT