1. HABERLER

  2. Mısır Gazelinden Hediyelik Eşya Yapıyor

Mısır Gazelinden Hediyelik Eşya Yapıyor

Mısır Gazelinden Hediyelik Eşya Yapıyor
A+A-

Bartın'da, 67 yaşındaki Pembe Bensiz, mısır gazellerini değerlendirerek yarım asırdır kullanılabilir eşya yapıyor. Bartın'da yaşayan Pembe Bensiz, 50 yıldır mısır gazelinden kullanılabilir hediyeli

Bartın'da, 67 yaşındaki Pembe Bensiz, mısır gazellerini değerlendirerek yarım asırdır kullanılabilir eşya yapıyor.
Bartın'da yaşayan Pembe Bensiz, 50 yıldır mısır gazelinden kullanılabilir hediyelik eşya yapıyor. Pembe Bensiz, Bartın'da mısır gazeli işleme işini bir tek kendisinin yaptığını, gelen siparişlerle farklı ürünler ortaya çıkardığını söyledi. Köyde büyüdüğünü belirten Bensiz, şöyle konuştu: "Annem ve yengem ile köylüler mısır gazelinden işleme işini yapardı. Tarlaya ektiğimiz mısırların dışını soyarız. Cenab-ı Allah bize bir nimet vermiş biz bunu değerlendiriyoruz. Mısırın gazelinden yaptıklarımız büyük sepetlere zembil diyoruz. Eskiden köylüler mısırın gazellerini sepete toplayarak nişanı olacak bir kıza hediye sepeti yapıyordu. Alınan hediyeleri sepetlerin içine doldurarak kız evine getiriyorduk. İçi dolu zembiller kız evinde boşaltılarak tekrar köydeki sahiplerine dağıtılırdı. Eskiden poşet yoktu. Bunlar desenlerle süslenirdi. Büyüklerimiz daha çok özen gösterirdi. Zembili üç günde bitiriyorum. Bartın'da benden başka bu işlemeyi yapan yok. Tığımız ağaçtan oluyor. Fındık ve kiraz ağacından olursa tığ daha sıkı işleniyor. Satışlar yapıyoruz. Belediye El Sanatları'na üye oldum. Bu iş için başka bir el sanatı kursu vardı. O kurs bitirilerek mısır gazelinde işleme kursuna geçilecek."
Bartın Geleneksel El Sanatları Derneği Başkanı Pembe Bensiz'in kızı Işıl Bakla ise, annesinin yaptığı sade hasır çalışmalarını kendisinin boyadığını belirterek "Kendisinden boyalı hasırlara ise farklı desen veriliyor. Belediyenin açtığı ebru kursunda ders alıyoruz. Orada boyama çalışmaları yapıyoruz. Bir günde birkaç çalışma yapılabiliyor" dedi.
(DK-SA-HO-Y)

28.01.2013 10:45:44 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT