1. HABERLER

  2. Milli Lazer Güdümlü Roket 'cirit' Bae Yolcusu

Milli Lazer Güdümlü Roket 'cirit' Bae Yolcusu

Milli Lazer Güdümlü Roket cirit Bae Yolcusu
A+A-

Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar, Abu Dabi'deki Savunma Sanayisi Fuarı'nda, ROKETSAN'ın geliştirdiği milli lazer güdümlü roket 'Cirit' için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yaklaşık 200 milyo

Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar, Abu Dabi'deki Savunma Sanayisi Fuarı'nda, ROKETSAN'ın geliştirdiği milli lazer güdümlü roket 'Cirit' için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yaklaşık 200 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandığını söyledi.
Kocaeli'nin Kartepe İlçesindeki kimyasal, biyolojik ve nükleer koruyucu (NBC-KET) kıyafetlerin teslim törenine katılan Milli Savunma Müsteşarı Murad Bayar, gazetecilerin 59 firmayla katıldığımız Abu Dabi Savunma Sanayi Fuarı ile sorularını yanıtladı. Fuardaki en önemli gelişmelerden bir tanesinin ROKETSAN'ın geliştirdiği lazer güdümlü roketimiz 'Cirit' ile ilgili BAE ile yaklaşık 200 milyon dalarlık bir anlaşma yapmamız olduğunu ifade eden Bayar şöyle konuştu:
"Fuardaki önemli gelişmelerden bir tanesi ROKETSAN'ın geliştirdiği, lazer güdümlü roketimiz 'Cirit'in Birleşik Arap Emirlikleri için sözleşmesinin imzalanmasıydı. Bu, 200 milyon dolara yakın bir sözleşme. Artık hakikaten şirketlerimiz yüksek teknolojili ürünlerini dünya ordularına ihraç eder bir konuma gelmiş bulunuyor."
Atak helikopterinin bu yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine alınacağını söyleyen Bayar, 'Atak'ın bu yıldan sonra uluslararası pazarda önemli bir ihracat rakibi olacağını belirtti. Öte yandan Altay tankının test sürecinin 2015'e kadar devam edeceğini ifade eden Bayar, Altay'ın 2015'de seri üretime alınacağını açıkladı. ANKA insansız hava aracının da bu sene geliştirme aşamalarını tamamladığını belirten Bayar, bu üç sistem için de uluslar arası satışlar için görüşmelere başlandığını belirtti.
Abu Dabi'deki Savunma Sanayisi Fuarı'nı değerlendiren Bayar şunları söyledi:
"Abu Dabi'ye büyük bir katılımla gittik. Savunma sanayimizin tanıtımı açısından o bölgeye uzun zamandır önemli bir yatırım yapıyoruz ve bu ben bu fuarda memnuniyetle şunu gördüm ki; bu tanıtımlarımız artık sonuç almış durumda. Bölge ülkeleri ve silahlı kuvvetlerinin önemli derecede ilgisini çekmiş durumdayız ve ürünlerimize, şirketlerimize de güven geliştirmiş durumdalar. Bu 59 firmalarımız içerisinde ana firmalarımız vardı ama bunlarla birlikte kobilerimiz de vardı. Fuardaki en ciddi katılımcılardan bir tanesiydik ve orada şirketlerimiz ve ürünlerimiz büyük ilgi gördü. Ana platformlarımız yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Altay tankımızın test aşamalarına başlıyoruz, ANKA insansız hava aracımızın test aşamaların bitirdik seri üretimine başlayacağız. Atak helikopterimizin teslimat aşamasındayız. Bu, ana platformlarımız, envanterlerimize girip gerçek harekat ortamlarında kullanılmaya başlanıldığında ben inanıyorum ki; hapsinin ihracatını göreceğiz. Çünkü burada en önemli çıta, bizim kendi silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılama ve o standartları sağlama çıtası. Bunu sağladığımızda ben hepsine müşteri bulacağımıza inanıyorum."
(UU-YHY-Y)

20.02.2013 18:15:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT