1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Milletvekili Yurttaş, Dünya Kadın Hakları Günü'nü Kutladı Emre Saçlı Manisa

Milletvekili Yurttaş, Dünya Kadın Hakları Günü'nü Kutladı Emre Saçlı Manisa

Milletvekili Yurttaş, Dünya Kadın Hakları Gününü Kutladı  Emre Saçlı  Manisa
A+A-

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türk kadını, yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada; en azimli, inançl

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türk kadını, yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada; en azimli, inançlı ve güçlü desteği Atatürk' ten almış ve çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir. Türk kadınına birçok batı ülkesinden daha evvel bu hak Atatürk tarafından verilmiş ve hatta adeta sunulmuştur" dedi.
Yurttaş açıklamasına şöyle devam etti: "Ülkemizde uygulanmasına başlanılan kadın ve kız çocuklarının sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere, istihdam olanaklarına, kapsamlı kentsel hizmetlere, şiddete maruz kaldıklarında haklarını güvence altına alacak mekanizmalara erişimini ve yerel yönetimlerin planlama ve karar süreçlerine katılımını sağlayarak, erkekler ile birlikte kentsel yaşamın tüm alanlarında eşit bir biçimde yer almasını destekleyen 'Kadın Dostu Kentler' kapsamında kadınlarımız kendisine yer bulmuş ve özgüvenlerini daha üst seviyelere taşımışlardır. Cumhuriyet Dönemi ve Kadın Hakları teokratik bir devlet yapısının ve kadın haklarının kısıtlı olduğu bir toplum düzeninden kadın-erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti' ne geçiş, bir çok devrimler ile mümkün olabilmiştir. Bu devrimler içinde, kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimleri'nin en önde gelenlerinden birisidir. Tarih boyunca Türk kadını sosyal statüsü itibariyle hep erkekle beraber yer almış, aile hayatında olduğu kadar çalışma hayatında ve devlet idaresinde de önemli roller üstlenmiştir."
(ES-ERG-Y)

05.12.2012 15:52:55 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT