1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Milletvekili Yıldız'dan 'gazeteciler Günü' Mesajı

Milletvekili Yıldız'dan 'gazeteciler Günü' Mesajı

Milletvekili Yıldızdan gazeteciler Günü Mesajı
A+A-

CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Milletvekili Yıldız mesajında, "Demokrasilerde, yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin karşısında

CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Milletvekili Yıldız mesajında, "Demokrasilerde, yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin karşısında, onları gözetleyen ve kamu adına denetleyen 4. güç olarak 'basın' olmazsa olmaz bir konuma sahiptir. Halkın tarafsız haber almasını sağlayan, kamuoyunu bilgilendirirken bilinçlendiren bir göreve sahip olan gazetecilik bu anlamıyla kutsal bir görevdir. Bu bağlamda, topluma haber ve bilgi akışı sağlayan gazeteciler ilkeli, tarafsız, sorumlu habercilik anlayışı içerisinde hareket ederek kamusal bir görevi yerine getirmenin bilinci içerisinde davranmalıdır. Basının zayıf olduğu ve basın mensuplarının özgürce çalıştırılmadığı, fikirlerin yasaklanıp sansürlendiği, oto sansürün olduğu, gazetecilerin haksız yere hapse atıldığı toplumlar, şeffaflık ve demokrasi konusunda da hiç bir aşama kaydememektedir. Basın özgürlüğü kavramı, basının kendi isteği dışında hiç bir zaman zorlama ve baskı olmaması, haber ve yorumların baskı olmaksızın serbest ve tarafsız bir biçimde yazılabiliyor olması gibi hassas konuları kapsamaktadır. Basın özgürlüğü, olaya, habere ve bilgiye serbestçe ulaşma, olayı doğru bir biçimde aktarma özgürlüğüdür. Bu, 'insanın temel haklarından' biri olan 'haber alma özgürlüğü' ile de doğrudan bağlantılıdır" diye konuştu.
"Ülkemizde basın özgürlüğünün sadece varlığından bahsedilebilmektedir" diyen milletvekili Yıldız, "Türkiye'nin dünya basın özgürlüğündeki sıralaması her geçen yıl düşmektedir. Bu düşüşün nedeni gazetecileri hedef alan davalar, hapis cezaları ve mahkeme hükümlerindeki şiddetli artış olarak gösterilebilir. Bugün artık şunu iyice bilmeliyiz ki; muhalif medya organları ve yazarların hiçbir baskıya maruz kalmadan seslerini, düşüncelerini, bildiklerini, gördüklerini rahatlıkla söyleyebilmeleridir. Basın özgürlünde temel kriter bu olmalıdır. Bu düşüncelerle 21. yüzyılda önemi yadsınamaz bir güç olan basının; bağımsız, özgür, tarafsız çizgiyi benimseyen bir görev anlayışına sahip olmasını ümit ediyor ve yurttaşlarımızın sağlıklı haber alabilmesini sağlamak için durmadan çalışan değerli basın temsilcilerimizin ve gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum" şeklinde konuştu.
(RCP-SLH-Y)

09.01.2013 15:33:07 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT