1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Milletvekili Yıldız, Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Milletvekili Yıldız, Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Milletvekili Yıldız, Gazetecilerle Bir Araya Geldi
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Ordu Milletvekili İdris Yıldız, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıda milletvekilliği görev süresi içersinde yaptığı çalışmalardan bahseden Yıldız

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Ordu Milletvekili İdris Yıldız, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.
Kahvaltıda milletvekilliği görev süresi içersinde yaptığı çalışmalardan bahseden Yıldız, ülke gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Hükümet ile uğraşmaktan ziyade Ordu için birtakım şeyler yaptığını belirten İdris Yıldız, TBMM Başkanlığı'na toplamda 44 soru önergesi verdiğini söyledi. Verdiği önergelerin hep dolaylı yolla cevaplandırıldığını belirten Yıldız, "Şimdiye kadar soru önergelerimden 11 tanesi süresi içinde cevaplandı, 16'sı gecikmeli cevaplandı ve 5 tanesi ise hiç cevaplandırılmadı" diyerek 8 önergenin de işlemde olduğunu söyledi.
Yıldız, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Milletimiz adına yasama, denetim ve temsil görevini yerine getiren Türkiye Büyük Millet Meclisi, yoğun çalışmaların ardından 24. Dönem 1. ve 2. yasama yılını geride bırakmış, 3. yasama yılına devam etmektedir. TBMM Başkanlığı'na vermiş olduğum yazılı soru önergelerinin, sadece 11 tanesi süresi içinde cevaplandırılmış, 16 tanesi süresi geçtikten sonra cevaplandırılmış, 5 tanesi ise hiç cevaplandırılmadığı için gelen kağıtlar listesinde yayınlanmıştır. Cevaplandırılan soru önergelerinde ise çoğu zaman önergede yer alan sorular dikkate alınmamış, sorulan soruyla ilgisi olmayan cevaplar verilmiştir. Ordu Milletvekili olarak, Türk milleti adına hükümetin çalışmaları hakkında bilgi alma ve kamuoyunu bilgilendirme yükümlülüğüm bulunmaktadır. Türk milleti adına denetim görevimi yerine getirmek amacıyla hükümetin verdiği sözleri tutup tutmadığını denetlemek ve bunun takipçisi olmak benim asli görevimdir. Bu bağlamda, Türk milleti adına hükümetin çalışmaları hakkında bilgi almak ve kamuoyunu bilgilendirmek için Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara verdiğim yazılı soru önergelerin zamanında yanıtlanmadığı, bazılarına ise hiç cevap verilmediği açıkça görülmektedir. Bu durum, Türk milleti adına bilgi edinme hakkını kullanan biz milletvekillerinin hem bilgi edinme hakkını engellemekte hem denetim görevimizi yerine getirmede zorluk çekmemize neden olmaktadır. Özellikle, yanıtlanmayan soru önergeleri 'Millet iradesini hiçe saymaktır' ve halkın bilgi edinme hakkını engellemektir."
(RCP-SLH-Y)

01.02.2013 14:26:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT