1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Milletvekili Şahin'den "beylerderesi Barajı" Açıklaması

Milletvekili Şahin'den "beylerderesi Barajı" Açıklaması

Milletvekili Şahinden beylerderesi Barajı Açıklaması
A+A-

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Beylerderesi'ne baraj yapılması konusunda çalışma yürütüldüğünü söyledi. AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, beraberindeki partili yöneticiler

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Beylerderesi'ne baraj yapılması konusunda çalışma yürütüldüğünü söyledi.
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, beraberindeki partili yöneticiler ile birlikte Battalgazi ilçesini ziyaret etti. Ziyaretinde Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüşen Şahin, daha sonra Battalgazi Sulama Birliği Başkanı Cebrail Kabadayı'yı da ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Battalgazi Sulama Birliği Başkanı Cebrail Kabadayı, birliğin önemli borç kalemlerini azalttıklarını belirterek, şuanda sadece bir kuruma borçlarını bulunduğunu ifade etti.
Milletvekili Şahin, bölgeye gelen sulama suyunun Medik Barajı'ndaki enerji maliyetine alternatif olarak, Beylerderesi'ne baraj yapılması konusunda bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Beylerderesi'ne baraj yapılması konusunda hem bakanlığa ve hem de DSİ Genel Müdürlüğüne iletildiğini anlatan Şahin, "Bizler mastır planına bu projeyi aldıklarını ve önümüzdeki süreç içerisinde bunu değerlendireceklerini ifade ettiler. Bizim için en hayatı konulardan birisi Beylerderesi üzerine yapılacak olan barajdır. Çünkü orada yaklaşık 6-7 ay binlerce metreküp su boşa akmaktadır" diye konuştu.
Şahin, TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta yeraltı suları ile ilgili olarak bir yasa çalışmasının olacağını belirterek, "Yeraltı suları için açılan kuyulara saatlerin takılması ile ilgili bir takım endişeler var. Buradaki asıl amaç, kişini kendi arazisi için ruhsatını almış olduğu artezyen kuyularının çalışması noktasında, eğer 50 dönümlük arazi için ruhsat alınmışsa, ancak 50 dönümlük arazi sulanabilecek. Bunu dışında ticari olarak yeraltında çekilen suyu başkalarına saat karşılığı satılmasının önüne geçmek için su saatleri takıldı. Kesinlikle su saatleri vatandaştan para alınması noktasında en ufak bir çalışma yok. Kendisinin arazisini dışında eğer suyu verip, ticari amaçla kullanırsa, su saatleri takılmıştır" şeklinde konuştu.
(BK-AŞ-Y)

10.02.2013 14:58:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT