1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Milletvekili Bilici, İmralı Sürecini Değerlendirdi

Milletvekili Bilici, İmralı Sürecini Değerlendirdi

Milletvekili Bilici, İmralı Sürecini Değerlendirdi
A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Mustafa Bilici, yaşanan sürece herkesin katkı sunması gerektiğini belirterek, “Artık analar ağlamasın, bölgede huzur ve dağlarda çiçek olsun” dedi.


Bilici, devam eden İmralı süreciyle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet süreci boyunca hiçbir hükümetin bölgedeki sorunun çözümü için AK Parti hükümeti kadar samimi ve cesaretli olmadığını belirten AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, bu konuda kararlı olduklarını söyledi. Bilici, “Şu anda devam eden bir süreç var. Biz esnafı gezerek süreçle ilgili bilgi verme gayreti içindeyiz. Cumhuriyet süreci boyunca AK Parti hükümeti kadar bu konunun çözümü için samimi ve bu kadar cesaret gösteren başka bir iktidar olmamıştır. Dolayısıyla böyle bir oluşum içinde olduğum için bir Kürt milletvekili olarak AK Parti ve sayın başbakanımızla gurur duyuyorum. Özellikle 1980-1990 yıllarında bölge halkı olarak çok büyük cefalar çektik ve çok büyük mağduriyetler yaşadık. O zaman tek bir isteğimiz vardı, o da olağanüstü halin kalkmasıydı. İşte AK Parti iktidara geldiğinde hemen olağanüstü hali bir daha geri gelmeyecek şekilde kaldırdı. Daha dün anadilde savunma hakkı getirdi. Bununla birlikte cezaevinde bulunan tutsakların ailesiyle bir araya gelmesinin önü açıldı. Yine devlet eliyle 24 saat Kürtçe yayın yapan TV ve radyo açıldı. İşkenceye sıfır tolerans dedik ve şu anda ‘işkence var’ diye kimse iddia edemez” dedi.


Bilici, yaşanan bu sürece herkesin katkı sunması gerektiğini belirterek, “Önümüzde güzel bir süreç var. Hepimiz umutluyuz ve mutluyuz. Umudumuz hükümetimizin bu konu üzerine samimi ve ciddi gidiyor olması. Bize oy veren veya vermeyen tüm vatandaşlarımızın bu sürece olumlu katkı sunmalarını istiyoruz. Aksi taktirde acılar çekmeye devam ederiz. Birde bölgemizin yatırım açığını kapatamaz. Amacımız diğer gelişmiş bölgelerle aramızdaki yatırım açığını kapatmak. Bölgemizde devlet eliyle yapılması gerekenlerin hepsi yapılıyor. Tek sıkıntımız özel teşebbüsün buraya gelmesi. Bunun da önündeki tek engel terör sorunudur. İşte bu sorunu ortadan kaldırdığımız zaman, zaten doğa ve kültürel anlamda tam cazibe yeri olan Van’ı daha da ileriye götürmüş olacağız. Bu sürece hiç kimse katkı sunmasa bile biz bu işi çözmeye kararlıyız. Artık analar ağlamasın, bölgede huzur olsun, dağlarda çiçek olsun” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT