1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mhp'li Vekilin Konuşması Ziraat Mühendislerini Üzdü

Mhp'li Vekilin Konuşması Ziraat Mühendislerini Üzdü

Mhpli Vekilin Konuşması Ziraat Mühendislerini Üzdü
A+A-

TBMM Genel Kurulunda devam eden bütçe görüşmeleri sırasında Parti grubu adına söz alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşteşarı Doç.Dr.

TBMM Genel Kurulunda devam eden bütçe görüşmeleri sırasında Parti grubu adına söz alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşteşarı Doç.Dr. Basri Hakan Hakyemez'in ziraat mühendisi olduğuna atıfta bulunarak yaptığı konuşma, ziraat mühendislerini üzdü. Uzunırmak, konuşmasında "Acaba kabak mı yetiştireceğiz, sporcu mu yetiştireceğiz? Teknokrat ve konuya hakim olması gereken bir alanda, Türkiye'de, o bilimsel jargondan yetişmiş o bilimsel alanda yetişmiş hiçbir kimse, kariyeri olan kimse kalmadı da oraya bir ziraat mühendisini mi atadınız?" ifadelerini kullanmıştı.
Bu sözlere Ziraat Mühendisleri Odasından tepki geldi. Yazılı açıklama yaparak tepkisini dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Turhan Tuncer, "Meslek alanı ile ilgili kamu bürokrasisinde benzer sorunları sıklıkla yaşayan camiamız açısından dile getirilen konu sürpriz olmamıştır. Müsteşarlığa atanan Hakyemez'in mesleki kimliği yanında hangi nitelikleri ile belirlenmiş olduğunun yanıtı, şüphesiz ki bu atamayı gerçekleştiren ve bu yönde tercihlerini kullananlar tarafından verilmelidir. Konunun dile getirilmesinde bizleri rahatsız eden, popülist bir yaklaşımla mesleğimiz üzerinden bir tartışma açılması ve konunun dile getirilmesindeki nezaket ve zerafetten uzak üsluptur" dedi.
Tuncer, atama yolu ile oluşan kamu bürokrasisinde liyakatin değil sadakatin esas alındığını ileri sürdü. Bu uygulamaların uzun yıllardan bugüne kangren olmuş sorunlarından biri olduğunu anlatan Tuncer, şunları söyledi: "Benzer sorunun, seçim kanunlarındaki antidemokratik hükümler nedeniyle parti liderine bağımlı olmak zorunda bırakılan seçilenler için de söz konusu olması, sorunun büyüklüğünü göstermesi açısından kaygı vericidir. Milletvekili Uzunırmak ağacı görmekte, ancak ormanı görememektedir.Milletvekili Uzunırmak'ın, sistemin genel sorununu, temsil ettiği kimliğe yakışır bir dille ifade etme ve kamuoyunun dikkatini çekme yerine, mesleğimizi küçük düşürücü ve camiamızda infial oluşturan bir üslupla dile getirmesini şiddetle kınıyoruz."
Tuncer, alanıyla ilgili çok değerli bilim insanları ile bürokratlar yetiştirmiş olan ziraat mühendisleri camiasının, alanları dışında da başarılı olmuş çok sayıda meslek mensubuna sahip olduğunu söyledi. Ziraat mühendislerinin şüphesiz ki kabak da yetiştirdiğini anlatan Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü: "soframızda aşımız olan başka yiyecekleri de. Bunu gururla, onurla yaparlar ve halkımızın sağlıklı beslenmesi için yapmaya devam edeceklerdir. Ziraat Mühendisleri Odası her meslek disiplinine saygıyı olmazsa olmaz ilke olarak kabul etmiş ve kamu idaresinde liyakate de her zaman saygı duymuştur. Bu noktada Yasama organının bir üyesi olan Sayın Uzunırmak ve diğer vekillerden beklentimiz, sorunun gerçek nedenini görmeyen ve çözümüne ilişkin katkı sunmayan yaklaşımlar yerine, kamu bürokratlarının görev tanımlarını açıklıkla yaparak seçimlerinde nesnel ölçüler getiren, subjektif her türlü etkiden uzak yasaların çıkarılması konusunda çabalarını ortaya koymalarıdır"
(HE-ERG-HO-Y)

19.12.2012 14:12:26 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT