1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mhp'li Akalın: Türk Çiftçisi Ağır Bir Kriz İçerisinde

Mhp'li Akalın: Türk Çiftçisi Ağır Bir Kriz İçerisinde

Mhpli Akalın: Türk Çiftçisi Ağır Bir Kriz İçerisinde
A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Avukat Tolga Akalın, "Türk ekonomisi, adı konulmamış ağır bir kriz içerisindedir. Türk çiftçisi ise ağır bir kriz içerisindedir" dedi. Akalın, yaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Avukat Tolga Akalın, "Türk ekonomisi, adı konulmamış ağır bir kriz içerisindedir. Türk çiftçisi ise ağır bir kriz içerisindedir" dedi.
Akalın, yazılı bir açıklama yaparak hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Türkiye ekonomisinin, ağır hasarlı üretim yapısı ve cari açıkla zar zor büyüyebilen, istihdam üretmeyen ve yabancı ülkelerin tasarrufuyla soluk alıp veren bir görünümde olduğunu ifade eden Akalın, "İzlenen yanlış ekonomi politikaları büyüme ivmesini inişli çıkışlı hale sokmuştur" dedi. Akalın, yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
'2012 BÜYÜME ORANI BEKLENTİLERİN GERİSİNDE KALDI'
"2012 yılının üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı beklentilerin gerisinde kalarak yüzde 1,6 oranına düşmüştür. Bu yıla ait büyüme hedefi yüzde 4 olarak tahmin edilmesine rağmen sonrasında yüzde 3,2'ye indirilmiştir. Bu yıl ki büyüme hedefi ise 2013'e aktarılmıştır. Bilindiği üzere, 2014 ve 2015 yılları için büyüme hedefleri ise yüzde 5 olarak açıklanmıştır. AKP iktidarı döneminde büyüme hızı yıllık ortalama yüzde 5,3 olarak kalmıştır. Orta Vadeli Program hedefleri de hesaba katılırsa yıllık büyüme oranı yüzde 5'e tekabül etmektedir. Takdir edeceğiniz üzere, bu seviye Türkiye'nin gelişmiş ülkelerle var olan farkını kapatmasına ve hatta muadil ülkeleri geride bırakmasına kafi gelmeyecektir. Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan büyüme hızı da yıllık ortalama yüzde 5 düzeyindedir. AKP bu hali ile tek başına iktidar olmasına rağmen ekonomik büyüme vasatını aşamamıştır. Diğer yandan uygulanan politikalar açısından bir farklılık bulunmaktadır.
'ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK HAD SAFHADA'
Sadece 2012 yılında yüzde 15 artış ile 2 milyon protestolu senet ve yazılmış çek mevcuttur. Ödenemeyen borç miktarı olarak ise 40 artış göstermiştir. AKP hükümetleri döneminde ekonomideki yabancılaşma eşik ve sınırları çoktan aşmıştır. AKP üretemeyen ekonomiyi milli varlıkları satma yolu ile geçici olarak finanse etmekte ve ülkeyi ağır bir ekonomik uçuruma yuvarlamaktadır. Otomotiv, telekom ve bilgisayar sektöründe yabancı payı yüzde 50'ye yaklaşmıştır. Enerjide dışa bağımlılık had safhada olup, ara malı sanayi büyük ölçüde ithalatla karşılanmaktadır. Borsada işlem gören hisse senetlerinin yüzde 64'ü yabancı yatırımcıların elinde bulunmaktadır. Aynı şekilde bankalarımızın yarıdan fazlası, sigortacılık sektörümüzün tamamına yakını yabancıların eline geçmiştir. Son olarak otoyol ve köprüler muhtemel 10 yılda elde edilecek bir gelir miktarına 25 yıllığına kiralanmak sureti ile işletme hakkı devredilmiştir. Türkiye ekonomisi yabancılaşarak büyümüş, borçlanarak nefes almış, üretmeden tüketerek istikrar masallarının aktörü olmuştur.
2002 yılında sadece bir banka tanıyan çiftçi bu durum karşısında ortalama yaklaşık yüzde 300'lük küçülmeye karşılık 3 yeni finans kuruluşu ile tanışmış ve toplamda ortalama 4 bankadan borçlanma yoluna gitmiştir. Bugün Türk çiftçisi 'takla attırmak' olarak ifade ettiği bir yöntem ile aynı parayı her bankadan kredi kapatıp açma yolu geçirmekte ve gelirini de aradaki faize heba etmektedir. Kim ne derse desin Türkiye ekonomisi adı konulmamış ve ilanı da yapılmamış bir krizi yaşamaktadır. Bu döngü bitmeden, ekonomi üretken bir yapıya bürünmeden AKP hükümetinin gelişme, kalkınma ve istikrar sözleri karşılıksız kalacak, bu sözlerin muhatapları mahcubiyetten kurtulamayacaktır."
(ORA)

18.12.2012 15:11:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT