1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mhp'den İmar Değerlendirmesi

Mhp'den İmar Değerlendirmesi

Mhpden İmar Değerlendirmesi
A+A-

MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, Niğde'nin 1/5000'lik Nazım İmar Planı Taslağı tanıtım toplantısında, ''Halktan ve siyasi partilerden gizlenen bir planı onaylamamız mümkün değildir'' dedi. 11 Ocak 20

MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, Niğde'nin 1/5000'lik Nazım İmar Planı Taslağı tanıtım toplantısında, ''Halktan ve siyasi partilerden gizlenen bir planı onaylamamız mümkün değildir'' dedi.
11 Ocak 2013'te Olağanüstü Belediye Meclis Toplantısı'nda gündeme alınması beklenen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Taslağı için Niğde Belediyesi Toplantı Salonu'nda MHP'li Meclis Üyelerine ve yöneticilerine sunum yapıldı. 2010 yılında ihalesi açılan ve ihaleyi kazanan özel firma tarafından 6 ay içinde bitirilmesi beklenen planın, 2 yıl geçmesine rağmen hala Niğde Belediye Meclisi'nin önüne gelmemesi tartışma konusu oldu. Firma temsilcisi İsmail Çisil ve firma mühendisi tarafından açıklanan plan taslak notlarına, MHP grubu sorduğu onlarca soru ile itiraz etti. Planın içerik olarak harita mühendisleri ve şehir plancıları tarafından incelenmesi gerektiğini vurgulayan MHP'liler, bunun için bu planın acelece meclisin önüne getirilip onaylatılmasını anlayamadıklarını vurguladı.
MHP İl Başkanı Hakan Er, planla ilgili açıklamasında, "Bu plan ile ilgili olarak Ekim ayı Meclis Toplantısında İmar komisyonu üyemiz Hasan Sözer'in yazılı, bazı meclis üyelerimizin sözlü ve en sonunda İl Başkanı olarak benim sözlü talebim üzerine Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, bizlere tüm meclisin önünde söz vererek planın taslağının birer örneğini AKPMHPCHP İl başkanlıklarına verecekti. 4 ay geçmesine rağmen, gerek komisyonda, gerekse meclis toplantılarında bu talebimizi dile getirmemize rağmen, bir kez olsun plan bizlere verilmedi. Şimdi görmediğimiz, neyin ne olduğunu bilmediğimiz bir plan hakkında kimse bizden onay vermemizi beklemesin'' dedi.
Plannın, komisyon üyeleri dahil kimseye verilmediğini ileri süren Er, şöyle devam etti:
''Komisyon üyelerinden hiç birisi ne harita mühendisi, ne şehir plancısı. Hal böyle olunca, komisyonun bu plana vakıf olma şansı yok. Daha da vahimi, meclis üyelerinden kimse bu planı görmedi. Görmediğimiz, üstüne üstlük Niğde'nin 30 yıllık geleceğini ilgilendiren bu plana onay vermemiz ne siyasetimize, ne de şahsi etiğimize uyar. Umuyorum Niğde Belediye Meclis üyeleri de aynı hassasiyet içindedir. Bizler planın hangi boyutta olduğunu, nasıl tasarlandığını, hangi bölgeye hangi imar planlanmasının yapılacağını ancak ve ancak planı hazırlayan firma yetkililerinin bilgileri ışığında görebiliyoruz. Oysa bu plan klasörlerce büyüklükte bir plan ve eksikliği noksanlığı olabilecek bir plan. Ama bırakın eksikliğini görmeyi, planın doğruluğunu bile taktir edecek bir bilgiye sahip değiliz. Verilen sözler tutulmadığı gibi, planı meclis toplantısına 40 saat kala bizlere yapılan 5 sayfalık slayt sunumu ile anlatılmak isteniyor.''
(YE-ZB-Y)

10.01.2013 08:56:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT