1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mhp, Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Veriliş Yıldönümün Kutladı

Mhp, Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Veriliş Yıldönümün Kutladı

Mhp, Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Veriliş Yıldönümün Kutladı
A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Salihli İlçe Başkanı Erol Sakarya, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Sakarya yazılı açıklamasında, şöyle

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Salihli İlçe Başkanı Erol Sakarya, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Sakarya yazılı açıklamasında, şöyle dedi: "Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya'daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrum oldukları unutulmamalıdır. Kadınlar seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952 ve İsviçre'de ise 1971 yılında kavuşabilmişlerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi 'Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkan, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur', dolayısıyla, bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir. Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar, özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar. Cennet Annelerin ayakları altındadır buyruğuna yürekten inanan bir dinin mensubu olarak, kadınlara yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa ve istismara karşı olduğumuzu da bu vesileyle belirtmek isterim."
(ES-ERG-Y)

05.12.2012 15:46:49 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT