1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mhp Grup Toplantısı...(3)

Mhp Grup Toplantısı...(3)

Mhp Grup Toplantısı...(3)
A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde AK Parti hükümetinin doğrudan PKK ile görüştüğünü açıkladığını belirterek, "AKP, silahl

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde AK Parti hükümetinin doğrudan PKK ile görüştüğünü açıkladığını belirterek, "AKP, silahlı bölücülerin taleplerini milletimize hazmettire hazmettire kabul ettirmek için olağanüstü bir çaba ve gayretin içine girmiştir" dedi.
Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında, İmralı ile görüşme sürecinin yeni anayasa yapımına etkilerini değerlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çelişkili açıklamalar yaptığını belirten Bahçeli, "Bir ara bölücü militanlarla buluşan bazı BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmaktan, İmralı canisini idam etmekten bahseden Başbakan Erdoğan, şimdilerde bundan 360 derece çark etmiş ve hatta İmralı'yı da kapsamına alan gizemli bir dokunulmazlık kümesi oluşturmuştur" dedi.
Başbakan için İmralı'dan gelecek haberler ve İmralı'nın atacağı adımların her konunun önüne geçtiğini savunan Bahçeli, "Yeni anayasa hazırlığı sürecine direkt müdahale ettiği anlaşılan caninin, anayasa yazımıyla ilgili AKP içinden isimler önermesi, üstelik Erbil'e gidecek müzakere görevlilerine itimat göstermesi, geri planda AKP-BDP-PKK arasında yapılan çalışmaların ve mutabık kalınan hususların neler olduğuyla ilgili hepimize bir fikir vermektedir" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın Mart ayının sonuna kadar yeni anayasa hazırlığıyla ilgili yürütülen çalışmalara vade biçmesi ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu sabote etmek için fırsat kollamasının kimlerle gizli kapaklı işler çevirdiğini aslında deşifre ettiğini ifade eden Bahçeli, "Referandum kartını tekrar gündeme taşıması da İmralı canisiyle bu hususta söz kestiğinin işareti olsa gerektir" dedi.

ARINÇ'IN AÇIKLAMALARI
Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın AK Parti hükümetinin doğrudan doğruya PKK'yla görüştüğünü şüpheye mahal bırakmayacak ölçüde ikrar ettiğini belirten Bahçeli, şunları kaydetti:
"Bu çerçevede şerefsizlik bir kez daha adresini ve asıl sahibini bulmuş, yakasına asılmıştır. AKP, silahlı bölücülerin taleplerini milletimize hazmettire hazmettire kabul ettirmek için olağanüstü bir çaba ve gayretin içine girmiştir. PKK'nın silahla yapamadığı ne varsa hükümet çözüm maskesiyle aşama aşama yerine getirmektedir. Ve milletimiz aldatılmaktadır. Çözülen terör değil, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Çözülen ağır bölücülük sorunları değil, tarihi ve sosyolojik mevcudiyetimizdir."
PKK'nın, sanki bir şey olmamış gibi, hatta tövbeye gelerek silah bırakacakmış imasının hayasızca yutturulmaya çalışıldığını ve militanlara bizzat Başbakan tarafından her platformda güvenceler verildiğini belirten Bahçeli, "Sağduyu sahibi, milli duyarlılıklarından şüphe etmediğim AKP'ye oy vermiş değerli kardeşlerimle birlikte, vatansever özellikteki AKP'li milletvekili arkadaşlarım olan bitenlerden fazlasıyla rahatsızdır" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın PKK'ya pik yaptırdığını, genel af için son rötuşları yaptığını savunan Bahçeli, "Görünen odur ki, PKK, AKP'nin sırtını yere getirmiş, Başbakan ve zihniyetinin üzerinde hiç hakkı olmayan Türk vatanına çözüm ve barış ambargosu koymuştur" dedi.

BAŞBAKANIN 'TUTUKLU ASKERLER' AÇIKLAMASI
Başbakan Erdoğan'ın, katıldığı bir televizyon programında; genelkurmay başkanlarına ve diğer generallere terör örgütü mensubu demenin ciddi bir yanlış ve affedilemez olduğunu söylemesini ilgi ve hayretle karşıladıklarını belirten Bahçeli, "Bilhassa Sayın İlker Başbuğ'un tutukluluk halini eleştirerek kendisine terör örgütü mensubu diyenleri 'tarihin affetmeyeceğini' iddia etmesi de Başbakan için bir gelişme, ancak dünüyle de taban tabana zıtlıklar içermektedir. Bizim görüşlerimize gecikmeyle de olsa ulaşması kendisi adına her yönüyle sevindiricidir. Başbakan Erdoğan kendine güveniyor ve bu düşüncelerinde dürüst ise, o zaman elini taşın altına koyma vakti gelmiş demektir" dedi.
Bahçeli, 17 Şubat 2012 tarihinde yapılan bir kanun değişikliğiyle MİT Müsteşarıyla ilgili İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturmanın kesintiye uğratıldığını ve Başbakan'ın iznine bağlandığını hatırlatan Bahçeli, "Bilindiği üzere, genelkurmay başkanları da Başbakan'a bağlı olarak çalışmaktadır. Aynı duyarlılık ve yakınlık Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en yüksek noktasında bulunmuş komutanlar içinde sergilenmelidir. Bu durum karşısında, artan mağduriyetler ve hak kayıplarından dolayı yeni bir yasal düzenleme yapılması zorunluluk halini almıştır. Başbakan Erdoğan televizyonlarda sızlansa da, Sayın Başbuğ başta olmak üzere, birçok muvazzaf ve emekli askerin tutukluluk halleri devam etmektedir. Bu haksızlıkları önleyebilmek, soruşturma ve kovuşturmanın sağlıklı ve adaletli yürüyebilmesi için bazı yasal adımların atılması mecburiyet halini almıştır. Başbakan Erdoğan ve partisini; Sayın İlker Başbuğ'un, görevde veya emekli olsun diğer askeri kişilerin muhatap kaldıkları usulsüzlük ve hukuksuzlukları ortadan kaldıracak kanuni hazırlıkları yapmaya davet ediyor, parti olarak atılacak her adıma sonuna kadar destek vereceğimizi buradan söylemek istiyorum."

BAŞBAKANIN ŞANGAY BEŞLİSİ AÇIKLAMASI
Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın 'Şangay beşlisi'ne Türkiye'nin de katılımı ile ilgili yaptığı açıklamaları da eleştirdi. Başbakan Erdoğan'ın AB konusunda birbirini tutmaz açıklamaları, Şanghay İşbirliği Örgütü konusundaki 'temelsiz atışları'nın son günlerin ana gündem konuları arasına girdiğini belirten Bahçeli, "Şanghay İşbirliği Teşkilatı'nın Çin'in stratejik amaçlarıyla vücut bulduğu, artan enerji ihtiyacını karşılamak için manivela işlevi gördüğü ve bunun için Türk dünyasını atlama taşı olarak kullandığı bildik gerçekler arasındadır. Bu birliğin temelinde Doğu Türkistan'a yapılan zulümler vardır. AKP'nin, Suriye meselesinde ters düştüğü ülkelerle bütünleşme arayışları gerçekten politikasızlığın ve yönsüzlüğün dik alasıdır. Bununla beraber, yıllar evvel, Avrupa Birliği'yle Katolik nikah yapmanın yollarını arayan Başbakan, şimdi boşa atıp dolu tutmanın peşine düşmüştür."

"AB ÜYELİK SÜRECİNİ TEK TARAFLI ASKIYA AL, SAMİMİYETİNİ GÖRELİM"
Bahçeli, 2004 yılında havai fişeklerle yapılan kutlamalardan sonra, 2013'te 'hava gazına' dönüşen AB macerasının her anlamda sorgulanmaya muhtaç olduğunu ifade ederek, "Sayın Başbakan, madem AB'yi bu kadar sorguluyorsun, madem 50 yılı aşkındır oyalandığımızı haklı olarak ifade ediyorsun, o zaman müzakere defterini kapat, üyelik sürecini tek taraflı olarak askıya al da senin samimiyetini, cesaretini görelim ve alkışlayalım" dedi.
(MÜG-ÖZ-Y)

05.02.2013 12:58:50 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT