1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MGK’dan ‘OHAL uzatılsın’ tavsiyesi

MGK’dan ‘OHAL uzatılsın’ tavsiyesi

MGK’dan ‘OHAL uzatılsın’ tavsiyesi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. 6 saat süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, MGK’nın OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yapıldı.

Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler katıldı.

Toplantı yaklaşık 6 saat sürerken, sonrasında yazılı bir açıklama yapıldı.

Yayınlanan bildiride MGK’nın OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunduğu belirtildi.

Toplantının ardından yayınlanan MGK bildirisinde yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

OHAL’in uzatılması tavsiyesi

“Demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasının devamlılığını sağlamak amacıyla olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.

15 Temmuz

“FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi tarihinin her yıl, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Günü” olarak anılması tavsiye edilmiştir.

“Terör örgütüyle mücadele kararlılıkla sürecek.

Belediyelere kayyum

“Devletin ve milletin öz kaynaklarını, asli görevleri yerine bölücü terör örgütüne destek için kullanan ve bu suretle teröre alet olan belediyeler hakkında yapılan idari ve hukuki işlemlerin yerinde olduğunun, bu konudaki çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

Suriye

“Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye’nin kuzeyinde ‘terörden arındırılmış güvenli bölge’ tesisi ile ‘uçuşa yasak bölge’ uygulamasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

“Suriye krizi başladığından beri, sınırın her iki tarafında da mağdurlara ve mazlumlara her türlü insani yardımı yapan Türkiye’nin, uluslararası toplumdan yeterli desteği alamasa dahi bu tavrını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğinin altı çizilmiştir.

‘Fırat Kalkanı’ 

“Bölgedeki siyasi ve askeri gelişmeler ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, hudutlarımızda bir terör koridorunun oluşmaması için başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nın öncelikli iki amacından ilkinin, sınır güvenliğimizin sağlanması ve bölgede yaşayanların can ve mal güvenliğinin temin edilmesi; ikincisinin ise buradaki DEAŞ ile PYD-YPG terör unsurlarının bütünüyle temizlenmesi ve ülkelerinin bütünlüğü için Özgür Suriye Ordusu’nun desteklenmesi olduğu bir kez daha kaydedilmiştir.”

İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT