1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mezarlıktaki ağaç ve otları kesmek caiz mi?

Mezarlıktaki ağaç ve otları kesmek caiz mi?

Mezarlıktaki ağaç ve otları kesmek caiz mi?
A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, mezarlıklardaki yaş ot ve ağaçları bakım amaçlı olmadıkça kesmenin mekruh (yapılması doğru olmayan, hoş olmayan) olduğunu açıkladı.

Bir vatandaşın, 'Mezarlıktaki ağaç, ot gibi bitkileri kesmek caiz midir?' sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, mezarlıkta bulunan yaş ot ve ağaçları, bakım amaçlı olmadıkça yolmak ve kesmenin mekruh olduğunu açıkladı. Mezarlıklardaki yaş bitkilerin kendilerine has bir şekilde Allah'ı zikrettiklerine dikkat çekilen kurul açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:
 
"Bu zikir sebebiyle orada yatan müminlere, Allah Teala'nın rahmet edip azaplarını hafifletmesi umulur. Nitekim Hz. Peygamber (sas), bir kabristanda bulunan iki kabir sahibinin azap içinde olduğunu anlamış, yanında bulunanlardan taze bir hurma dalı isteyerek, ikiye bölmüş ve her birini bir kabrin başına dikmiştir. 'Ey Allah'ın Rasulü, niçin böyle yaptın?' diye sorulunca, 'Umulur ki bunlar yaş kaldıkları sürece (azabları) hafifler' (Buhari, Vudu, 55) buyurmuştur. Mezarlıktaki kuru ot ve ağaçlar kesilmez veya toplanmazsa telef olacaklardır. Allah Teala ise yeryüzündeki nimetlerini insanlar yararlansınlar diye yaratmıştır. Bu itibarla mezarlıktaki kurumuş ot ve ağaçlar toplanıp kesilebilir. Ayrıca, mezarlıkta bulunan meyveli ağaçların meyvelerinin yenmesinde de dinen bir sakınca yoktur."
A+A-

HABERE YORUM KAT