1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mezar İçin Kazdıkları Topraktan Tarih Çıktı

Mezar İçin Kazdıkları Topraktan Tarih Çıktı

Mezar İçin Kazdıkları Topraktan Tarih Çıktı
A+A-

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde vatandaşların defin için kazdığı köy mezarlığından tarih çıktı. Mezar için kazılan toprağın altında içerisi para dolu olan bakır tencere bulundu. Tenceredeki paralar i

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde vatandaşların defin için kazdığı köy mezarlığından tarih çıktı. Mezar için kazılan toprağın altında içerisi para dolu olan bakır tencere bulundu. Tenceredeki paralar incelenmek üzere müze yetkililerine verildi.
Edinilen bilgiye göre, Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Doğancılar köyü mezarlığında tarihi değeri yüksek olan Osmanlı dönemine ait tuğralı paralar bulundu. İddiaya göre, köyde vefat eden bir vatandaşın toprağa verilmesiyle ilgili köy mezarlığında mezar kazıldı. Mezarın belli bir kısmına kadar kazan köylüler karşılarına çıkan bakır tencereyi görünce şaşkına döndü. Bakır tencerenin içinden tarihi değeri yüksek olduğu düşünülen yaklaşık 2 kilogram civarında eski para bulundu. Köylüler hemen jandarmayı arayıp olayı ihbar etti. Köy Muhtarı Kamil Karabulut ve arkadaşları mezarın içinden çıkan bakır tenceredeki tarihi değeri yüksek olduğunu düşündükleri bu paraları jandarmaya teslim ettiklerini söyledi. Köydeki mezarlıkta elde edilen gömüden çıkan tarihi eserler jandarma tarafından Müzeler Müdürlüğüne bildirildi. Tarihi sikkelerin incelenmek üzere Balıkesir Kuva-yi Milliye Müze Müdürlüğüne teslim edildiği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.
(HD-YU-)

08.02.2013 16:06:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT