1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mevzuattaki, 'özürlü, Sakat Ve Çürük' İbareleri 'engelli' Olarak Değiştiriliyor

Mevzuattaki, 'özürlü, Sakat Ve Çürük' İbareleri 'engelli' Olarak Değiştiriliyor

Mevzuattaki, özürlü, Sakat Ve Çürük İbareleri engelli Olarak Değiştiriliyor
A+A-

AK Parti, negatif bir algı oluşturduğu için mevzuattaki 'özürlü, sakat, çürük' gibi ibareleri 'engelli' olarak değiştirmek için kanun tasarısı hazırlayarak Meclis Başkanlığı'na sundu. Tasarının ger

AK Parti, negatif bir algı oluşturduğu için mevzuattaki 'özürlü, sakat, çürük' gibi ibareleri 'engelli' olarak değiştirmek için kanun tasarısı hazırlayarak Meclis Başkanlığı'na sundu.
Tasarının gerekçesinde, Türkiye'nin de tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Haklan Sözleşmesi'nde ve insan haklan belgelerinde özürlü kişi/birey ifadesinin yerine engelli kişi/birey ifadesinin tercih edildiği belirtildi. Engelli kişi/birey ifadesinin uluslararası kurumlar ve sivil toplum örgütleri tarafından yerleşik hale getirilmeye çalışılması, aynı zamanda alana ilişkin olarak tıbbi bir perspektiften sosyal bir perspektife doğru bir geçişi de ifade ettiğine işaret edilen gerekçede, "Bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden ve topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını engelleyen tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyleri tanımlamak üzere mevzuatımızda 'sakat, özürlü, çürük' ve 'engelli' ifadeleri aynı anda kullanılmaktadır. Diğer taraftan, 'özürlü, sakat ve çürük' ifadeleri toplum nezdinde ağırlıklı olarak negatif bir algılamanın konusu olmaktadır" denildi.
Tasarı ile ilgili mevzuatta terminoloji birliğinin sağlanması, uluslararası hukuki metinlerde ve literatürde ağırlık kazanan eğilimin yansıtılması, söz konusu ifadelere yönelik toplum nezdindeki negatif algının izale edilmesi amaçlarını teminen, mevzuatta yer alan sakat, özürlü ve çürük ibarelerinin ve türevlerinin yerine 'engelli' ibaresinin ve türevlerinin kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi.
Ayrıca tasarı, mevcut belgelerin geçerliliğine ilişkin bir tereddüt oluşmasını engellemek ve uygulayıcıların ibare değişikliğini gerekçe göstererek engelli vatandaşlardan yeni belge talebinde bulunmasını önlemek amacıyla, daha önce verilmiş olan özürlü, sakat, çürük veya benzer ibareleri içeren rapor, sağlık kurulu raporu, belge, kimlik, kart ve benzeri belgelerin, geçerli oldukları süreler ve şartlar dahilinde olmak kaydıyla, geçerliliklerinin korunacağına ilişkin düzenlemeyi de içeriyor.
(MÜG-ÖZ-Y)

19.02.2013 17:07:05 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT