1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mevsimsel Grip Uyarısı

Mevsimsel Grip Uyarısı

Mevsimsel Grip Uyarısı
A+A-

Önceki yıllarda domuz gribi diye adlandırılan H1N1 virüsünden kaynaklanan grip hastalığının, domuzlarla alakası bulunmadığı ve insandan insana bulaştığı için diğer gripler gibi mevsimsel grip olarak a

Önceki yıllarda domuz gribi diye adlandırılan H1N1 virüsünden kaynaklanan grip hastalığının, domuzlarla alakası bulunmadığı ve insandan insana bulaştığı için diğer gripler gibi mevsimsel grip olarak adlandırıldığı belirtilerek, özellikle risk altındaki vatandaşları aile hekimlerine düzenli bir şekilde gidip kontrol olmaları istendi.
Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, şu an kış mevsiminden dolayı, ülkede ve Adana'da grip vakalarının görüldüğü, bunun da mevsimsel grip vakaları olduğu vurgulandı.
Önceki yıllarda domuz gribi diye adlandırılan H1N1 virüsünden kaynaklanan grip hastalığının, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından, domuzlarla alakası bulunmadığı ve insandan insana bulaştığı için diğer gripler gibi mevsimsel grip diye adlandırıldığı ifade edilen açıklamada, "Üç yıldır geniş bir insan kitlesi bu virüs ile karşılaştığı için, insanlarda doğal bağışıklık geliştirmesi nedeniyle, pandemi (kıtalararası salgın) riski ortadan kalktı. Geçen zaman içerisinde insanların yüzde 40'ı bu virüsle karşılaştı ve bağışık hale geldi. Bu yıl yapılan grip aşıları bu virüse karşı bağışıklık sağlamaktadır" denildi.
Kalp hastaları, şeker hastaları, kanser hastaları, buna benzer kronik hastalığı olanlar, hamileler, çocuklar ve bağışıklığı zayıf olanlar ile ileri derecede yaşlı vatandaşların her zaman olduğu gibi tüm grip çeşitlerine karşı risk altında bulunduğu belirtilen açıklamada alınacak önlemler şöyle sıralandı:
"Özellikle risk altındaki vatandaşlarımız Aile Hekimlerine düzenli bir şekilde gidip kontrol olmalı, mevsimsel grip aşılarını yaptırmalılar. Düzenli beslenmeleri, yeterli sıvı tüketmeleri,
doktor tavsiyesi ile gerekli önlemleri almalılar. 38 dereceyi geçen ateş, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı ve benzer şikayetler oluştuğunda kendi aile hekimlerine başvurmalılar. Hekimlerimiz tarafından mevsimsel grip tanısı konulan hastalarımızın, hekimlerinin tavsiyeleri ile hareket etmeleri uygun olacaktır. Bu doğrultuda vatandaşlarımız kış aylarında gripten korunma amacı ile toplu yaşam bölgelerinden mümkün olduğunca uzak durmalı, bağışıklığı destekleyen besinler tüketmeli ve bol sıvı almalı, soğuktan korunmalı, grip olanlarla aynı ortamda bulunmaktan kaçınmalı, eller sık sık yıkanmalı ve hekimler tavsiye etmedikçe antibiyotik kullanımından kaçınmalıdır."
(ADN-Y)

15.02.2013 14:45:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT