1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mevlana 'vuslat'ın 739. Yılında Anıldı İzmir

Mevlana 'vuslat'ın 739. Yılında Anıldı İzmir

Mevlana vuslatın 739. Yılında Anıldı  İzmir
A+A-

Konak Belediyesi'nin Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlediği Mevlana'yı anma etkinliği her yıl olduğu gibi yine büyük ilgi gördü. İslam ve tasavvuf dünyasının en büyük şairlerinden ve düş

Konak Belediyesi'nin Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlediği Mevlana'yı anma etkinliği her yıl olduğu gibi yine büyük ilgi gördü. İslam ve tasavvuf dünyasının en büyük şairlerinden ve düşünce adamlarından biri olan Mevlana, 739'uncu ölüm yılında semazenler ve ilahiler eşliğinde anıldı.
Mevlana Haftası nedeniyle Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde Konak Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu, 'Mevlana ve Tasavvuf Müziği Konseri' gerçekleştirdi. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Konak Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu şef Ahmet Özçağlayan yönetiminde 16 ilahi seslendirdi. Etkinliğin ikinci bölümünde ise, Köçek Derviş Mustafa Dede'ye ait Bayati Mevlevi Ayini seslendirildi.
İslam ve tasavvuf dünyasında tanınmış bir şair, düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsü olan Mevlana unvanlı Muhammed Celaleddin-i Rumi'yi anma gecesinde İstanbul'dan gelen Medeniyetler arası Mevlana, Mevlevi, Kültürü Musiki ve Sema Topluluğu semazenleri ise izleyenleri adeta büyüledi. Naat-ı Mevlana (Mevlana'yı öven manzumla) ile başlayan Sema gösterisi, Mevlevilik geleneğine göre okunan Kuran-ı Kerim ve duayla sona erdi.

MEVLANA SEVGİSİ DUYGULANDIRDI
739 yıl önce hayattan ayrıldığında ardında yüzyıllar boyu yaşayan bir felsefe bırakan Mevlana'yı anma etkinliğini izleyenler ilahilerle duygulu anlar yaşadı. Şef Ahmet Özçağlayan, Konak Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu olarak Mevlana'yı anma haftasına çok özel hazırlandıklarını belirterek, "İlahilerden oluşan konserimize İzmirliler büyük ilgi gösteriyor, bu da bizi çok mutlu ediyor. Her zaman yanımızda olan ve çalışmalarımızı sonuna kadar destekleyen Başkan Tartan'a da teşekkür ederiz" dedi.
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Mevlana Celaleddin Rumi'yi her yıl geleneksel olarak anmaya devam edeceklerini söyleyerek, "Mevlana sevgisinden, Mevlana felsefesinden öğreneceğimiz çok şey var. İzmir'in gülen yüzü Konak'ta sevginin, hoşgörünün, vefanın anlamı bu kez Mevlana'nın derin görüşüyle birleşti. Konya'ya gidemeyenler için Mevlana'yı; görselliğiyle, tınısıyla, ruhuyla bir bütün olan Sema gösterisini İzmir'e taşıdık" diye konuştu.
(EA-ERG-Y)

24.12.2012 11:06:11 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT