1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası faiz oranları kararını açıkladı!

Merkez Bankası faiz oranları kararını açıkladı!

Merkez Bankası faiz oranları kararını açıkladı!
A+A-

Merkez Bankası beklenen faiz oranları açıklamasını yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ekonomi çevrelerinin merakla beklediği yeni faiz oranları açıklamasını yaptı. Peki Merkez Bankası fazi oranları nasıl gerçekleşti. İşte TCMB yeni faiz oran

Merkez Bankası faiz oranları kararını açıkladı! Merkez Bankası beklenen faiz oranları açıklamasını yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ekonomi çevrelerinin merakla beklediği yeni faiz oranları açıklamasını yaptı. Peki Merkez Bankası fazi oranları nasıl gerçekleşti. İşte TCMB yeni faiz oranları.. 


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı.

Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e çekti.

Ekonomistlerin beklentisi de 50 baz puan indirim yapılacağı yönündeydi.

FAİZ KORİDORUNUN ALT BANDINI YÜZDE 7.50'YE ÇEKTİ

Merkez Bankası marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5 düzeyinde sabit tutarken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını ise yüzde 8’den yüzde 7,5’e indirdi.

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirilirken, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 13,5 düzeyinde sabit tutuldu.

CARİ AÇIKTA BELİRGİN İYİLEŞME OLACAK

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebi ılımlı bir eğilim sergilemektedir. İhracat ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapmaktadır. Kurul, talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir.

Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üzerindeki olumsuz yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Son dönemde enflasyonun düşüş hızını sınırlayan temel faktör gıda fiyatlarındaki yüksek seyir olmuştur. Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de göz önüne alarak, bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirime gitmiştir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."

A+A-

HABERE YORUM KAT