1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası Doları Böyle Frenledi!

Merkez Bankası Doları Böyle Frenledi!

Merkez Bankası Doları Böyle Frenledi!
A+A-

MerkezBankası 2015 ile birlikte doları frenledi. Yabancı nakit vasat mecbur karşılık oranını ciddi manada yükselten Merkez Bankası, merkez rezervini yükselişe geçirecek. Bir uygulamaya daha imza atan Merkez uygulamayı Şubat Ayında yürürlüğe koyacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 11,7 olan yabancı nakit vasat mecbur karşılık oranını yüzde 12,8 seviyesine yükseltti.

Doların ateşi yeni senede da düşmeyince ve 2015’in ilk işlem gününde 2,35 TL’yi aşınca Merkez Bankası beklenen silahını Cumartesi günü sabah saatlerinde çekti.

 MERKEZ REZERVİ YİNE YÜKSELİŞE GEÇECEK

Yabancı nakit mecbur karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine yaklaşık 3,2 milyar Amerika Birleşik Devletleri ABD doları tutarında katkı sağlanacak.
 
Küresel piyasalardaki nihai gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı nakit cinsinden yükümlülüklerinin mecbur karşılık oranları, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde aşağıdaki şekilde değiştirildi.

UZUN VADELİ DÖVİZDE DEĞİŞİKLİK YOK

İşte Pabancı Para Mevduat/Katılım Fonu Dışı Yükümlülükler:

-1 seneye kadar (1 sene dâhil) vadeli: % 13’den % 18’e

-2 seneye kadar (2 sene dâhil) vadeli: % 11’den % 13’e

-5 seneden uzun vadeli: Değişmedi (% 6)

UYGULAMA ŞUBAT ORTASI BAŞLIYOR

Merkez’in açıklmasında “Mevcut imkân dâhilinde Türk lirası mecbur karşılıklar için 33 milyar Amerika Birleşik Devletleri ABD doları tutulmaktadır. İmkânın aynı oranda kullanılması halinde, yapılan bu değişiklik sonucunda Bankamız döviz rezervlerinden yaklaşık 2,4 milyar Amerika Birleşik Devletleri ABD doları serbest kalabilecektir. Söz konusu düzenlemeler 13 Şubat 2015 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 27 Şubat 2015 tarihinde başlayacaktır...” ifadesi kullanıldı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT