1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Meriç Ve Tunca Nehirlerinde Debi Düşmeye Başladı

Meriç Ve Tunca Nehirlerinde Debi Düşmeye Başladı

Meriç Ve Tunca Nehirlerinde Debi Düşmeye Başladı
A+A-

Edirne ve Balkanlar'da etkili olan yağmur ve kar yağışının ardından Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması nedeniyle su seviyesi yükselerek taşkınlara neden olan Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi dü

Edirne ve Balkanlar'da etkili olan yağmur ve kar yağışının ardından Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması nedeniyle su seviyesi yükselerek taşkınlara neden olan Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi düşmeye başladı.
DSİ 11. Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı son ölçümlere göre Meriç Nehri'nin debisi bin 52 metreküp/saniyeden 963 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nin debisi 68 metreküp/saniyeden 58 metreküp/saniyeye, Arda Nehri'nin debisi ise 568 metreküp/saniyeden 374 metreküp/saniyeye düştü. Edirne Valisi Hasan Duruer yaptığı açıklamada, "Edirne üç nehrin buluştuğu bir yer. Arda, Tunca ve Meriç nehirleri, aynı zamanda Ergene'ye sahibiz. Suyun olduğu her yer güzel ancak Edirne bir başka güzel. Biliyorsunuz her yıl Edirne'de Meriç ve Tunca Nehri'nin taşması nedeniyle araziler sular altında kalıyor. Millette Edirne tamamen sular altında kaldı sanıyor, tabi öyle bir şey söz konusu değil. DSİ, seddelerle taşkınları büyük ölçüde önlüyor. DSİ'den aldığım bilgiye göre 900 metreküp/saniye Meriç ve Tunca Nehri'nden su geliyor. Bu bin 300 metreküp/saniyeye kadar tolore edilebilir bir durum. Tabi bu seviyeyi geçtiği takdirde yapacak bir şey yok. Biliyorsunuz Bulgaristan'da nehirler üzerinde bulunan barajların kapaklarının açılması neticesinde su geliyor. Bırakmadan önce bilgi veriyorlar ve kontrollü olarak bırakıyorlar. Bulgaristan anlaşmalar gereği düzenli olarak bize bilgi veriyor. Bu bilgilerde de ne kadar su bırakacağını, taşkın olup olmayacağını bildiriyor. Bizde vatandaşı uyarıyoruz, can kaybı olmaması konusunda da hassas davranıyoruz. Tabi taşkın sahasında bir takım yerleşimlere müsaade edilmiş. Şu anda içinde bulunduğumuz Polisevi ve devletin yapmış olduğu tesisler de bunların içinde. Şöyle bir durumda söz konusu ki, yılda 3-5 gün taşkın olacak diye bunları yapmamakta ne kadar doğrudur takdirlerinize bırakıyorum" dedi.
(CC-Y)

28.01.2013 12:14:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT