1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Meral Camcı tutuklandı

Meral Camcı tutuklandı

Meral Camcı tutuklandı
A+A-

'Barış için Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından hazırlanan 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza attığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı tutuklandı.

Hakkında yakalama kararı bulunan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, bugün Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri eşliğinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Hasan Yılmaz tarafından yaklaşık 1,5 saat sorgulanan Camcı, ‘Terör örgütü propangandası yapmak’ suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“Benim için her iki metnin de tek amacı, barış sürecinin tesisinin ivedilikle sağlanmasıdır”
Nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce sorgulanan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, ifadesinde; “Benim için her iki metnin de tek amacı, barış sürecinin tesisinin ivedilikle sağlanmasıdır. Vatandaş ve akademisyen olarak, bana düşen söz söyleme görevini ve sözümün arkasında durma ve takip görevini yapacağımı söylerim. Bu bir suç değildir. Eleştirileri dile getirmek suç değildir. İfade özgürlüğümü kullandığımı düşünüyorum” diyerek, suçlamayı reddetti.

Adresinin ve yaptığı işin belli olduğunu ifade eden Meral Camcı, “Üniversitedeki hak ihlali mağdurlarından biri olarak 2 aydır işim yoktur. Tutuklu yargılanmam için bir neden olmadığını düşünüyorum. Ne zaman çağırırsanız geleceğim, bugün de geldim” diye konuştu.

Mahkeme kararı: Sözde barış bildirisi PKK/KCK Terör Örgütü’nün alenen propagandası
Hakim İslam Çiçek tarafından verilen tutuklama kararında, “PKK/KCK Terör Örgütü Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat’ın örgüt güdümündeki medya aracılığıyla 22 Aralık 2015’te şüphelilere talimat mahiyetinde, ‘Aydın ve demokratik çevreler özyönetimlere sahip çıksın’ şeklinde açıklama yaptığı, 11 Ocak 2016’da şüphelinin de içinde bulunduğu 1128 akademisyen tarafından ‘Bu suça ortak olmayacağız’ şeklinde destek bildirisi yayınlandığı, yayınlanan bildiri içeriğinden de sözde barış bildirisinin PKK/KCK Terör Örgütü’nün alenen propagandası mahiyetinde olduğu” ifadeleri yer aldı.

Kararda, bildiriye imza atan akademisyenlerin ifadelerinin alınmaya başladığı süreçte, Meral Camcı’nın daha önce tutuklanan akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya ile 10 Mart’ta “Bildirimizin arkasındayız” şeklinde basın açıklaması yaptıkları belirtildi. Kararda, “Şüphelinin gerek savcılık gerek mahkeme savunmasında da bildirinin arkasında olduğunu söylediği, böylece ısrarlı şekilde suç işleme kastını ortaya koyduğu” ifadesine yer verildi.

Diğer 3 akademisyenin tutuklandığı ve haklarında 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle ceza davası açıldığı hatırlatılan kararda, ‘şüphelinin her zaman kaçma veya saklanma ihtimalinin bulunduğu hususları’ dikkate alınarak, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Meral Camcı

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na konuldu
Tutuklanan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na konuldu. Tutuklama kararının ardından sağlık kontrolünden geçirilen Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, polis ekibi eşliğinde saat 21.30 sıralarında cezaevine giriş yaptı.

Yurtdışında olduğu için ifadesi alınamamıştı
Soruşturma kapsamında 4 akademisyen hakkında ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurtdışında olduğu için ifadesine başvurulamayan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, dün öğle saatlerinde Paris’ten İstanbul’a gelmişti. Bildiriye imza atan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ise 15 Mart’ta tutuklanmıştı. (DHA, ZETE)

A+A-

HABERE YORUM KAT