1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memura zam sonrası yeni maaşlar belli oldu

Memura zam sonrası yeni maaşlar belli oldu

Memura zam sonrası yeni maaşlar belli oldu
A+A-

Hükümet ile Memur-Sen 2016 yılı zammı için yüzde 6+5’te anlaşınca maaş hesapları başladı.

Hükümet ile Memur-Sen 2016 yılı zammı için yüzde 6+5’te anlaşınca maaş hesapları başladı. Şu anda 2.029 lira olan işe yeni giren bir hizmetlinin maaşı sosyal yardımlarla birlikte ocakta 2.151 liraya temmuzda ise 2.259 liraya çıkacak. 16 yıllık bir öğretmenin maaşı ise ocakta 2.860 liraya, temmuzdan sonra da 3.004 liraya yükselecek.

Hacer Boyacıoğlu’nun Hürriyet’te yer alan haberine göre, Türkiye Kamu-Sen ARGE merkezinin çalışmasına göre aynı dönemde Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşı da sosyal yardımlarla birlikte 8.712 liraya kadar yükselecek. Zamlardan memur emeklileri de yararlanacak. Anlaşma, 2016 yılından itibaren emekli olacak memurların ikramiyelerinde de 3.765 TL’lik bir artış getirecek.

Öğretmen maaşı
Konfederasyonun hesaplamasına göre, 16 yıllık bir öğretmen şu anda 2.699 lira alırken; ocak ayında sosyal yardımlarla birlikte 2.860 lira alacak. Temmuz’dan sonra ise maaşı 3.004 lira olacak. 16 yıllık bir pratisyen tabibin maaşı 4.062 liradan, ocak ayında 4.306 liraya; Temmuz’da da 4.521 liraya çıkacak.

Maliyet 20 milyar lira
İmzalanan toplu sözleşmenin bütçeye maliyeti ise açıklanmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuyla ilgili sorulara yapılacak hesaplamadan sonra yazılı bir açıklamayla maliyetle ilgili bilgi verileceği yanıtını verdi. Daha önce yapılan açıklamalarda ise memur maaşlarında her bir puanlık artışın 1,5 milyar lira yük getireceği belirtilmişti. Bu hesaba göre yılın ilk 6 ayı için verilen 6 puanlık zammın maliyeti 9 milyar liraya çıkıyor. Öğretmenlerin nöbet ücretlerinde yapılan artışın da ciddi bir maliyeti olduğu belirtilirken; ilk 6 aylık maliyetin 10 milyar lirayı aştığı vurgulanıyor.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da yaptığı açıklamada, imzalanan toplu sözleşmenin bütçeye getirdiği yükün 20 milyar lirayı bulduğunu belirtti. Ekonomi yönetiminin imzalanan toplu sözleşmeye bütçeye etkisi nedeniyle itiraz ettiği, ancak hükümetin “Masadan anlaşmayla kalkılacak” yaklaşımı gösterdiği de belirtiliyor.

Kıyafet serbestisi yok
Memur-Sen, bu toplu sözleşme döneminde kravat zorunluluğunu ortadan kaldıracak şekilde memurlara kıyafet serbestisi de tanınması istemiyle oturmuştu. Ancak bu talep kabul görmedi. İmzalanan toplu sözleşme mutabakatında da buna dair bir hüküm yer almadı. (Hürriyet)

maaş zamları

A+A-

HABERE YORUM KAT