1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memur-sen'in 'özgürlük İçin 10 Milyon İmza' Kampanyası

Memur-sen'in 'özgürlük İçin 10 Milyon İmza' Kampanyası

Memur-senin özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası
A+A-

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Neredeyse çalışanların ayakkabı numarasını bile belirleyecek kadar despotik bir yaklaşımın ürünü olan ve 21. yüzyılın özgürlük anlayışıyla bağdaştırılması imka

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Neredeyse çalışanların ayakkabı numarasını bile belirleyecek kadar despotik bir yaklaşımın ürünü olan ve 21. yüzyılın özgürlük anlayışıyla bağdaştırılması imkansız kılık kıyafet yönetmeliğinin, bir an önce değişmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplanan imza sayısının 2 milyonu aştığı 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' kampanyasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamuda uygulanan kılık-kıyafet yasağının, özgürlük ve demokrasi noktasında sona erdirilmesi gereken yasaklardan biri olduğunu ifade etti. Gündoğdu, bu yasağa dayanak oluşturan 1982 tarihli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'in değişmesi gerektiğini vurguladı.
Yasaktan kurtulmak istediklerini söyleyen Gündoğdu, üniversitelerde konjonktürel olarak ceza verilmediğini hatırlatarak, "Anayasa Mahkemesi 411 milletvekilinin iradesini yok saymıştı. Şu anda değişen bir şey yok. Sadece konjonktürel bir iyilik var. İktidar değişince tekrar eskiye dönülmeyeceğinin bir garantisi yok. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Kamuoyunun bu yöndeki haklı talebini yetkililere ulaştıracağız. Çözme niyetindeyseler, onlara fırsat veriyoruz. Daha sonraya ötelemek istiyorlarsa, buradan daha ötesi yok. Şimdi, tam zamanı" şeklinde konuştu.
Düzenledikleri kampanyada toplanan imzanın 2 milyonu aştığını bildiren Gündoğdu, imzaları 10 milyona tamamlayacaklarını, yasak kalkana kadar da eylemlerinin süreceğini belirtti. Gündoğdu, bundan sonra gerçekleştirecekleri ilk eylemin, bütün kamuda bir günlük serbest kıyafetle işe gitme olduğunu ifade etti.

"KANADOĞLU RAHATSIZSA, DOĞRU YOLDAYIZ"
Bir gazetecinin, Sabih Kanadoğlu'nun imza kampanyasından rahatsız olduğuna yönelik bir açıklaması olduğunu hatırlatması üzerine Gündoğdu şunları kaydetti:
"Sabih Kanadoğlu imza kampanyamızdan rahatsızsa, doğru yoldayız, demektir. Kamu çalışanları yaptıkları işiyle değerlendirilmek istiyor. İsteyen inancı gereği örtünebilir, isteyen moda olarak takabilir, isteyen de demokrasinin gereği olarak başını örtebilir. Buna karışmak kimsenin haddi ve hakkı değildir."

"SİYASET KURUMU HAREKETE GEÇMELİ"
Kendi partilerinde gönüllülük esasıyla hizmet edecek daha fazla sayıda kadının görev alması için yarışan siyasi partilerin, kadının seçilme hakkını, kamu hizmetine girme hakkını yok eden yasakları sona erdirmek için harekete geçmediğine dikkat çeken Gündoğdu, "Siyasi partilerin bütün faaliyetlerinde görev alan başörtülü kadınlar, gençlik teşkilatlarına dinamizm katan başörtülü genç kızlarımız Meclis grubunda yer alamıyorlar, memur olamıyorlar" dedi.

"DARBE ANAYASASINDA OLMAYAN YASAK, YÖNETMELİK ELİYLE UYGULANIYOR"
Darbe ürünü Anayasanın 70. maddesinde 'Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez' hükmünün bulunduğunu söyleyen Gündoğdu, şunları ekledi:
"Başı açmak, kravat takmak, sandalet giymek, bıyığı dudak hizasından kesmek görevin gerektirdiği niteliklerden mi sayılıyor? Başörtülü bir kadın mühendis, mühendislik bilgisini mi kaybediyor? Kravat takmayan bir erkek öğretmenin, pedagojik formasyonu mu kayboluyor? Doktor arkadaşım sakallı görev yaptığında, tedavi için gereken tıbbi bilgilerinden mi yoksun kalıyor? Sandalet tipi ayakkabı giyen bir hemşire kardeşimiz, hastanın tansiyonunu veya ateşini ölçme yeteneğini mi kaybediyor?"
"Neredeyse çalışanların ayakkabı numarasını bile belirleyecek kadar despotik bir yaklaşımın ürünü olan ve 21. yüzyılın özgürlük anlayışıyla bağdaştırılması imkansız bu yönetmeliğin, bir an önce değişmesi gerektiğine inanıyoruz" diyen Gündoğdu, TBMM İçtüzüğü'nde de, benzer değişiklikler yapılarak kadınlara yönelik yasaklayıcı ve ayırıcı hükümlerin kaldırılmasını ve kadınların seçilme hakkına ve kadın temsiline dolaylı olarak getirilen sınırlamanın sona erdirilmesini istedi.
(PS-ÖZ-Y)

24.01.2013 13:18:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT