1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memur-sen'den 'özgürlük İçin 10 Milyon İmza' Kampanyası

Memur-sen'den 'özgürlük İçin 10 Milyon İmza' Kampanyası

Memur-senden özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası
A+A-

Memur-Sen, kamuda kılık kıyafet özgürlüğünün sağlanması için 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası' başlattı. Memur-Sen'in kamuda kılık kıyafet serbestliği için düzenlediği 'Özgürlük İçin 10 Mil

Memur-Sen, kamuda kılık kıyafet özgürlüğünün sağlanması için 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası' başlattı.
Memur-Sen'in kamuda kılık kıyafet serbestliği için düzenlediği 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası', Sıhhiye'de açılan stantla başladı. İmza standının açılışına Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak katılırken, Mazlum-Der, Başkent Kadın Platformu, Alperen Ocakları gibi sivil toplum örgütleri de destek verdi. Açılışta bir konuşma yapan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, sendikalarının kurulduğu günden bugüne hem kamuda çalışanların özlük haklarını hem de milletin iradesini çok önemsediklerini vurguladı. 30 Kasım 2012'de Meclis önünde kamuda kılık kıyafet özgürlüğü serbestliği için start verdiklerini söyleyen Gündoğdu, 10 Aralık 2012 Dünya İnsan Hakları Günü'nde de bunun gerekçelerini millet ile paylaştıklarını hatırlattı. 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası' kapsamında 23 merkezde stant açacaklarını açıklayan Gündoğdu, İttihat ve Terakki zihniyetinin millet iradesinin dışına çıkarak millete çok çektirdiğini vurguladı. 80 yıldır seçme ve seçilme hakkı olan kadınlara 2013 yılında kamuda çalışırken ne giyeceği konusunda tercih hakkı verilmediğine dikkat çeken Gündoğdu, aynı düşüncedeki bir erkeğin kamuda çalışabildiği halde kadının başörtüsü nedeniyle çalışamadığını ifade etti. Kampanya sonucu toplanan imzaların Başbakanlığa sunulacağını belirten Gündoğdu, "Bu ucube yönetmelikten kurtulacağız" diye konuştu.
SP Genel Başkanı Kamalak ise, bir milletin örf, adet, tarihi, geleneği ve inançlarıyla bağdaşmayan yasakların daimi olamayacağına dikkat çekerek, "Laiklik bu değildir, laiklik tüm insanlara inanç özgürlüğü tanımaktır" dedi.
Kanunlara rağmen üniversitelerdeki kızların başörtülü oldukları için üniversite kapılarından geri çevrildiğini söyleyen Kamalak, "Milletin inancıyla ilgili hiçbir yasağı tanımıyoruz. İktidara geldiğimizde ilkokul dahil hiçbir yasağı kabul etmeyeceğiz. Milletin inancıyla bağdaşmayan yasakları mevzuattan çıkaracağız" şeklinde konuştu.
Kamalak, kampanyaya dilekçeyi imzalayarak destek verdi.
(BC-CC-Y)

16.01.2013 12:03:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT