1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memur-sen Kamuda Kılık Kıyafet Özgürlüğü İçin İmza Kampanyası Başlattı

Memur-sen Kamuda Kılık Kıyafet Özgürlüğü İçin İmza Kampanyası Başlattı

Memur-sen Kamuda Kılık Kıyafet Özgürlüğü İçin İmza Kampanyası Başlattı
A+A-

Memur-Sen, kamuda kılık kıyafet özgürlüğü için 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' adıyla imza kampanyası başlattı. Memur-Sen Genel Merkezi'nde imza kampanyasıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Memur-

Memur-Sen, kamuda kılık kıyafet özgürlüğü için 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' adıyla imza kampanyası başlattı.
Memur-Sen Genel Merkezi'nde imza kampanyasıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Konfederasyonu'nun kurulduğu günden beri hem emeği hem de özgürlükleri önemli bulduklarını kaydederek, her ikisinin birlikte hayata geçmesi için sendikacılık yaptıklarını söyledi. Gündoğdu, 30 Kasım günü 'Eşitlik istiyoruz' sloganıyla 'Kamuda Kıyafet Özgürlüğü' adı altında bir kampanya başlattıklarını hatırlatarak, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde kamuda kıyafet özgürlüğü kampanyasının ikinci adımını attıklarını söyledi. Gündoğdu, kıyafet konusunda bireye serbestlik verilmesinin öneminin altını çizerek, bütün çalışmalarını milletle buluşturduklarını ve bugün de kıyafet kampanyasını milletle buluşturduklarını ifade etti. Gündoğdu, devlette çalışan memurların kıyafet yönetmeliğini de okuyarak, "Kadın da erkek gibi insandır. İnsan kendi giyeceğine kendi karar verir. Nasıl istiyorsa öyle giyinsin" dedi.
Gündoğdu, Kıyafet Yönetmeliği'nin erkekler için ayakkabı numarasına kadar indiğine dikkat çekerek, "Meclisimiz de bu darbe bakiyesi yönetmeliğe uygun çalışmayı İç Tüzüğün 56. maddesiyle şekillendirmiş. Görüyoruz ki, Meclis'inden devlet dairesine bir tarafta büyüyen Türkiye, diğer tarafta kılla, tüyle, giyim biçimiyle uğraşan bir devlet mantığı. Karşımızdaki tablonun özeti şu; milletin seçtiği vekiller kendi kıyafetini seçemez. Başbakanı, Cumhurbaşkanını seçen kadınlarımız, çalışma hayatında kıyafetini kendi seçemez. Saç, sakal, bıyık, favori, tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, Anayasa'da veya herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini istiyoruz" diye konuştu.
Gündoğdu, eğitim, siyaset, çalışma hayatında eşitsizlik olduğunu söyleyerek, başı açık kadının yararlanabildiği haktan başı kapalı kadının yararlanamadığına işaret etti. Başbakan'a çağrı yapan Gündoğdu, "Yıllar önce bir çiftçiyle, çiftçinin çıkışı üzerine 'Ananı da al, git' cevabı olmuştu. Ben Sayın Başbakanımıza buradan çağrıda bulunuyorum. Artık darbecilere 'Yönetmeliğinizi de alın, gidin' deme vakti geldi. Bunun denmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Bir ayda on milyon imza toplayacaklarını ifade eden Gündoğdu, bu yönetmelik değişinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini kaydetti.
Basın toplantısına Memur-Sen'e bağlı sendikaların başkanları ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra şube başkanları ve üyeler de katıldı. Kampanya ile ilgili olarak www.ozgurlukicin10milyonimza.com adıyla internet sitesi de açıldığı belirtildi.
(AUÖ-CC-Y)

09.01.2013 13:42:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT