1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Memur-sen İmza Kampanyası Başlattı

Memur-sen İmza Kampanyası Başlattı

Memur-sen İmza Kampanyası Başlattı
A+A-

Memur-Sen Kilis İl Temsilciliği tarafından, kamuda kılık kıyafet serbestliği için Cumhuriyet Meydanı'nda bir imza standı kuruldu. Memur-Sen Kilis İl Temsilcisi Bekir Şen yaptığı konuşmada, kamuda k

Memur-Sen Kilis İl Temsilciliği tarafından, kamuda kılık kıyafet serbestliği için Cumhuriyet Meydanı'nda bir imza standı kuruldu.
Memur-Sen Kilis İl Temsilcisi Bekir Şen yaptığı konuşmada, kamuda kılık kıyafet dayatmasına son verilmesi için imza kampanyası başlattıklarını belirterek, şu ifadeleri kaydetti:
"Memur-Sen Konfederasyonu olarak, kurulduğumuz günden beri temel hak ve özgürlükleri savunarak, haksızlığa uğrayanların yanında olduk. Başörtüsü yasağı ve katsayı engeliyle başlayan baskı ve dayatmaların yoğun olduğu zamanlarda, bu duruşumuzdan taviz vermeden mücadelemize devam ettik. Temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdik. Savunduğumuz değer ve ilkelere yönelik dayatmaların da her zaman karşısında durduk. Bu kararlılığımızın yansıması olarak 30 Kasım 2012'de TBMM önünde kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü elde etmeleri kapsamında başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-Bir-Sen de bu sürecin içinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde 81 ilde basın açıklamaları yapmış ve yeni yılın ilk mesai gününde ülke genelinde serbest kıyafetle işe giderek 'sivil itaatsizlik' göstermiştir. Memur-Sen ailesi olarak, çalışmalarımıza milletimizi dahil edecek yeni bir adım atarak 'Özgürlük için 10 Milyon İmza' kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Düzenlediğimiz kampanya sonucunda toplanacak imzalar merkezimize ulaştırılacak ve sendika genel merkez yöneticilerimiz ve genel başkanlarımızca Başbakanlığa sunulacaktır. 'Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'le kadın çalışanların ayakkabısının şekline, saçını tarama şekli ve modeline, tırnak kesimine, gömleğinin kol ve yaka şekline, etek boyuna, pantolonunun şekline ve başını örtüp örtemeyeceğine kadar düzenleme yapma yetkisini kendisinde bulan çarpık zihniyetin bakiyesi halen devam ediyor. Aynı yönetmelikte erkek çalışanların ayakkabısından çizmesine, topuğuna, bıyığına, favorinin bitiş noktasına, kravat ve giyilecek süvetere kadar müdahale etme hakkını kendinde bulan zihniyetin hazırladığı yönetmeliğin, bıyıkla ilgili bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum; 'her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir.'"
(MAD-MAD-SO-Y)

16.01.2013 11:06:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT