1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Memur-sen Afyonkarahisar İl Temsilciliği'nden Başörtüsüne Özgürlük Eylemi

Memur-sen Afyonkarahisar İl Temsilciliği'nden Başörtüsüne Özgürlük Eylemi

Memur-sen Afyonkarahisar İl Temsilciliğinden Başörtüsüne Özgürlük Eylemi
A+A-

Memur-Sen Konfederasyonu Afyonkarahisar İl Temsilciliği tarafından başörtüsüne özgürlük eylemi yapıldı. Merkez PTT önünde gerçekleştirilen eyleme Memur-sen ve Eğitim Bir-Sen'e bağlı birçok sivil topl

Memur-Sen Konfederasyonu Afyonkarahisar İl Temsilciliği tarafından başörtüsüne özgürlük eylemi yapıldı.
Merkez PTT önünde gerçekleştirilen eyleme Memur-sen ve Eğitim Bir-Sen'e bağlı birçok sivil toplum örgütü katıldı. Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Öznur Başak yaptığı basın açıklamasında, başörtüsü yasağının sadece kadın-erkek eşitliğine değil, kadın-kadın eşitliğine de aykırı bir uygulama olduğunu söyledi. Başını örten kadınların TBMM'ye giremediğini ve kamuda görev alamadığını ancak onunla aynı inancı taşıyan erkeğin ve hemcinsi olan başı açık kadının memur olmasının ve milletvekili seçilmesinin asil olmadığını belirten Başak, bunun devlet eliyle kadına yönelik yapılmış ayrımcılık ve şiddet olduğunu aktardı.
BAŞINI ÖRTEN KADINLARA YAPILAN UYGULAMALAR ÖTEKİLEŞTİRMEDİR
Serbest mesleklere mensup kadınların çalışma hayatı önünde kıyafet yönetmeliğinin büyük bir engel teşkil etmekte olduğunu ifade eden Başak, "Başını örten kadınlara yıllardır reva görülen hukuksuz uygulamalar bir ötekileştirmedir. Ötekileştirmeye artık son vermeliyiz. Kadınların imani ve insani değerlerini görmezden gelerek üretilen bu yasak açık bir insanlık ayıbıdır. Başörtülü kadınların sahip olduğu değerleri, birikim ve eğitimlerini görmezden gelen ve onların enerjilerini yok eden bütün uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Toplumsal hayatın hiçbir aşamasında sorun olarak görülmeyen başörtüsü, toplum mühendisleri eliyle sorun haline getirilmiştir. Biz sorunu, onu var eden yasağı bitirerek çözmek için mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz" dedi.
(MRV-Y)

10.12.2012 17:43:20 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT