1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç:

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç:

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç:
A+A-

Toprak Mahsulleri Ofisi Kayseri Bölge Müdürü Sali Aksu, Şube Müdür Yardımcısı Hasan Bolat ile Ahmet Korkmaz Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı makamında ziyaret ederek, ekmek israfını önle

Toprak Mahsulleri Ofisi Kayseri Bölge Müdürü Sali Aksu, Şube Müdür Yardımcısı Hasan Bolat ile Ahmet Korkmaz Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı makamında ziyaret ederek, ekmek israfını önlemek için başlatılan kampanya hakkında bilgiler vererek, ekmek israfı ile ilgili olarak yapılan istatistik kitabını hediye ettiler.
Günümüzde özellikle şehir hayatında israfın büyük önem taşıdığını,bunu sadece ekmek ile değil, günlük kullanılan yemek atıkları, elektrik, su gibi bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç "Teknoloji çağı, bilgi çağı derken bireylerin tüketim alışkanlıkları değişti. Ancak üretim deki denge ile tüketim de israf tezatlık oluşturmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde her gün binlerce ekmek çöpe gitmektedir. Diğer taraftan ise dünyanın birçok yerinde çöpten yaşamını devam ettiren insanları görmekteyiz. Ancak Anadolu'da bu böyle değildir. Çünkü Anadoluluk; isaf etmemek, artanı değerlendirmek ve paylaşmak demektir. Herkes bilir ki, Anadolu da artan ekmeklerle yemekler yapılır, tatlılar yapılır. Özellikle şehrimiz için Ekmek mantısı yemeği çok meşhur olup, ekmek mantısı bu yaşam biçimimin bir yansımasıdır" dedi.
Kayseri Toprak Mahsulleri Ofisi Kayseri Bölge Müdürü Sali Aksu, 2013 yılında ekmeği israfını önlemek için bir çalışma başlattıklarını,bu çalışmanın yıl sonuna kadar devam edeceğini,günlük 6 milyon, yılda da 2.1 milyar ekmeğin israf edildiği ülkemizde bu ekmeklere ödenen rakamın 1.5 milyar lirayı bulduğunu,halkın bu konuda daha bilinçli davranması için afiş, broşür ve kitaplar bastırarak vatandaşlara dağıttıklarını kaydetti.
Kendisine hediye edilen ve içerisinde artan ekmeklerden yapılan 100 çeşit yemek tarifi bulunan kitabı Melikgazi Meslek Edindirme Kursları kapsamında açılan Kayseri Mutfağı bölüne hediye edeceğini ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, yaşamın her aşamasında israfa önem verdiklerini, bu amaç ile belediye olarak kamuoyunu aydınlatıcı ve bilinçlendirici etkinliklerde bulunduklarını sözlerine ekledi.
(AÖ-Y)

19.02.2013 14:01:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT