1. HABERLER

  2. Medıcalpark Samsun Hastanesi'nden Bir İlk

Medıcalpark Samsun Hastanesi'nden Bir İlk

Medıcalpark Samsun Hastanesinden Bir İlk
A+A-

Kalp hastalarına takılan metal stentler, yerini damar içinde eriyen stentlere bırakıyor. Karadeniz Bölgesi'nde ilk defa Medical Park Samsun Hastanesi'nde uygulanmaya başlanan eriyen stentler, 6. ay

Kalp hastalarına takılan metal stentler, yerini damar içinde eriyen stentlere bırakıyor.
Karadeniz Bölgesi'nde ilk defa Medical Park Samsun Hastanesi'nde uygulanmaya başlanan eriyen stentler, 6. aydan itibaren kanda erimeye başlıyor. Eriyen stentler kalbin yapısını bozmazken, eski stent uygulamalarında karşılaşılan nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetlere de son veriyor. Damar içinde ilk 6 aydan sonra erimeye başlayan stentler 2 yılda tamamen vücuttan atılıyor.
Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji doktorlarından Uzm. Dr. Emre Aksakal, "Eriyen stent tekniği, Türkiye'de kalp hastalarının umudu oldu. Eski uygulamalarda karşılaşılan nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetlere de son veriyor" dedi.
Dr. Aksakal, "Damar içinde ilk 6 aydan sonra erimeye başlayan ve iki yılda tamamen kaybolan yeni stent ile kalp damarlarının yapısı bozulmuyor. Damarda sert şekilde kalan eski tip stentler by-pass müdahalesine de olanak vermezken, yeni teknoloji stent ile müdahale de mümkün" diye konuştu.
Medical Park Samsun Hastanesi Kardiyoloji doktorlarından Uzm. Dr. Emre Aksakal şu bilgileri verdi: "Kalp damarlarının yapısını bozan, kalbin kan alma fonksiyonunu doğal hali gibi yapmasına engel olabilen bir önceki stentlerden sonra geliştirilen bu yeni stent ile artık damarlar tamamen doğal kalabilecek. Özellikle genç hastalarda ileri dönemde ihtiyaç halinde tekrar girişim imkanı sağlıyor, eğer cerrahi gerekirse daha önce bu stentin uygulandığı yere by-pass yapılabilir. Tamamen eridiği için kalıcı stentlerde karşılaşılan uzun dönem kardiyak sorunlar elimine ediliyor."
(SAM-SLH-Y)

19.02.2013 18:19:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT