1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Meclis Önünde Şehir Hastaneleri Protestosu

Meclis Önünde Şehir Hastaneleri Protestosu

Meclis Önünde Şehir Hastaneleri Protestosu
A+A-

Sağlık alanında faaliyet gösteren sendika ve çeşitli sivil toplum örgütleri şehir hastanelerin kurulmasının önündeki yasal engellerin kaldırılmasına yönelik yapılan çalışmaları protesto etti. Türk

Sağlık alanında faaliyet gösteren sendika ve çeşitli sivil toplum örgütleri şehir hastanelerin kurulmasının önündeki yasal engellerin kaldırılmasına yönelik yapılan çalışmaları protesto etti.
Türk Tabipler Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, SES gibi çeşitli sendika ve sivil toplum örgütleri mensupları TBMM Dikmen girişinde toplanarak "Hastanelerin gelirini sermayeye peşkeş çeken Kamu Özel Ortaklığı yasasına boyun eğmeyeceğiz. Sağlık Hakkı için Mücadele edeceğiz" yazılı bir pankart açtı. "Sağlık haktır satılamaz", "Direne direne kazanacağız" gibi sloganlar atan grup adına yapılan açıklamada, Türk Tabipler Birliği'nin Şehir Hastanelerine yönelik açtığı iptal davalarında yargının yürütmeyi durdurma gerekçelerini ortadan kaldırmak için TBMM'nin bir yasa çıkardığı vurgulanarak bu amaçla çıkarılan Kamu Özel İşbirliği yasasının görüşmelerin başlandığı kaydedildi.
Bu yasayla Sağlık Bakanlığı'nın kendi merkez binalarında daha kiracı olacağı iddia edilerek sağlık çalışanlarının ürettikleri hizmet karşılığında aldıkları döner sermaye gelirlerine el konulacağı öne sürüldü. Son derece yüklü kamu zararına neden olacağı ifade edilerek bu yasanın geri çekilmesi istendi.
Bazı milletvekillerin de destek verdiği eylem yapılan açıklamaların ardından olaysız sona erdi.
(BC-ÖZ-Y)

21.02.2013 14:00:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT