1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mazlumder'den Polis Vazife Ve Salahiyetleri Kanunu Açıklaması

Mazlumder'den Polis Vazife Ve Salahiyetleri Kanunu Açıklaması

Mazlumderden Polis Vazife Ve Salahiyetleri Kanunu Açıklaması
A+A-

Mazlumder Gaziantep şubesinde yapılan basın açıklamasında Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu (PVSK) değerlendirildi. Mazlumder Gaziantep Şubesi binasında yapılan basın açıklamasını Mazlumder yöne

Mazlumder Gaziantep şubesinde yapılan basın açıklamasında Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu (PVSK) değerlendirildi.
Mazlumder Gaziantep Şubesi binasında yapılan basın açıklamasını Mazlumder yönetim kurulu üyesi avukat Sabri Sayan yaptı. Açıklamaya, Mazlumder GYK üyesi Mehmet Alkış ve Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik de katıldı.
Polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'nun, 2007 yılında içeriğinde yapılan değişiklik ile polisin silah kullanma yetkisi genişletildiğini hatırlatan Av. Sabri Sayan, "Bu uygulama silah kullanımını artırarak, 2013 yılı itibariyle 28'i gözaltında olmak üzere 128 kişinin ölümüne neden olmuştur. PVSK, hem polis memurlarının silah kullanma yetkisini genişleterek vatandaşların yaşam hakkını ihlal ve mağdur ailelerini perişan etmiş, hem de polisin katil olmasını mümkün kılarak polisi ve ailesini mağdur etmiştir. Kanunlar bireyin güvenliğini ve huzurunu esas alarak yapılmalıdır. Oysaki toplumsal huzuru sağlamanın yolu, silah kullanma yetkisine sahip memurları aşırı yetkilendirmek değil, toplumsal adaleti sağlamaktır. Bizler, Mazlumder ve Baran Tursun Vakfı olarak, polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen PVSK 16. maddesinin, bireyin kutsal yaşam hakkını, özgürlük ve güvenliğini esas alacak biçimde değiştirilmesini, bu doğrultuda PVSK'nın uluslararası standartlara uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz" dedi.
(HD-YHY-Y)

24.01.2013 18:09:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT