1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MAYA'DAN YENİ DÖNEM KURSLARI

MAYA'DAN YENİ DÖNEM KURSLARI

MAYADAN YENİ DÖNEM KURSLARI
A+A-

Bostaniçi Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Maya Kadın Danışma Merkezi yeni dönemde mesleki ve el becerileri kursları açtı.

 

Bedran BABAT / WanHaber.com
 
 
Bostaniçi Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Maya Kadın Danışma Merkezi yeni dönemde çalışmlarına hız verdi. Maya Kadın Danışma Merkezi belde kadınlarına yönelik başlatmış olduğu çalışmalara yenilerini ekleyrek, merkezde kadınlara trikotaj ve bilgisayar kursu açtı. Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile belde kadınlarına kurs açan merkez hem kadınlara eğitim veriyor, hemde istihdamlarını sağlıyor. Şuana kadar onlarca kurs açan merkez yüzlerce kadına sertifikalı ğitim verdi. Belde kadınları için eğitim, kültür, sağlık ve sosyal alanların yanı sıra mesleki beceri eğitim kursları veren merkez yeni dönemde belde kadınlarının tamamına ulaşmayı hedefliyor. 
 
'Yeni dönemde yeni kurslar'
 
Merkez çalışmalarına ilişkin bilgi veren Maya Kadın Danışma Merkezi Sorumlusu Ferahat Akın, yeni dönemde Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla başlatmış oldukları programlara yeni kurslar dahil ederek çalışmlarını başlattıklarını söyledi. Merkez bünyesinde trikotaj ve bilgisayar kurslarını açtıklarını belirten Akın, kısa bir süre sonra seramik kursu açacacklarını ifade etti. Akın," Halk Eğitim Müdürlüğü ve merkezimiz işbirliği ile 20 kadın kursiyere 32 saatlik temel bilgisyar okur yazarlığı kursu açtık. Yine bu kurs bitiminde 88 saatlik ofis kullanımı kursu ile devam edeceğiz. Ayrıca el becerilerine yönelik başlatılan ve 6 ay sürecek olan trikotaj kursu ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sipariş üzerine başlatılan kursta kadınlar hem el becerilerini öğrenecek hemde gelen siparişlerle pay alarak evlerinin geçinmesine yardımcı olacak" dedi.Mesleki ve el becerileri kurslarının yanı sıra belde kadınlarının sağlığı için çalışma başlatan Maya Kadın Danışma Merkezi, merkez bahçesinde kurduğu sağlık merkezinde belde kadınları için Kızılay ortaklığı ile İlk Yardım Eğitimi verdi. Kadın sağlığı eğitim hizmetlerinin yaygınlaşması ve kurumsallaşması amacıyla hazırladıkları projenin merlkezi İtalya'da bulunan Gruppo Della Diocesi Difirenze Derneği tarafından kabul edildiğini ve beldeye prefabrikten oluşan sağlık merkezi binasının açıldığını ifade eden Akın," Bundan sonra belde kadınları için tüm sağlık tarama ve eğitimleri bu merlez üzerinden yürütülecektir" diye konuştu.
 
\"\"
'İlk yardım hayat kurtarır'
 
Belde kadınlarına yönelik Kızılay tarafından verilen İlk Yardım Eğitim seminerine Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş ve belediye meclis üyesi Rojbin Akdağ'da katıldı. Sağlık merkezinde verilen eğitim öncesi konuşan Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, ilk olarak kendilerine destek veren ve sağlık merkezinin açılmasına öncelik eden Gruppo Della Diocesi Difirenze Derneği'ne teşekkür etti. Merkez ile birlikte bundan sonra kadınların dışarıya gitmelerine gerek kalmayacağını ifade eden Ergüneş, tüm sağlık çalışmlarının bu merkez üzerinden yapılacağını belirtti. Göreve geldikleri ilk günden bu yana belde kadınalrına yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve bu çalışmlarla önemli sonuçlar aldıklarını ifade eden Ergüneş," Yapılan bu çalışmlarla belde kadınalrının bilinçlendirilmesi hem de açılan mesleki kıurslar ile kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşması için öncelik ettik" dedi.
 
Ergüneş'in ardından Kızılay ilk yardım eğitmenleri tarafından kadınlara ilk yardımın önemine değinildiği seminer verildi. Eğitmenler tarafından verilen seminerde ilk yardımın hayat kurtardığı ve ilk yardım müdahaleleri sonucu ölüm oranlarında büyük düşüş yaşandığı ifade edildi. 
A+A-

HABERE YORUM KAT