1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Maya'dan Kadınlara Bilgisayar Eğitimi

Maya'dan Kadınlara Bilgisayar Eğitimi

Mayadan Kadınlara Bilgisayar Eğitimi
A+A-

Van'ın Bostaniçi Belde Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Maya Kadın Danışma Merkezi, açılan bilgisayar kursu ile kadınları geleceğe hazırlıyor. Maya Kadın Danışma Merkezi'nde, Halk Eğitim Mer

Van'ın Bostaniçi Belde Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Maya Kadın Danışma Merkezi, açılan bilgisayar kursu ile kadınları geleceğe hazırlıyor.
Maya Kadın Danışma Merkezi'nde, Halk Eğitim Merkezi ortaklığı ile açılan bilgisayar kursuna ve çoğunluğunu ev kadınları ve öğrencilerden oluşan kadınlar için sınav yapıldı. 20 Kadının kurs gördüğü merkezde Halk Eğitim Merkezi ortaklığıyla verilen ve 1 aylık eğitimin ardından sınava giren kadın kursiyerler, başarılı olmaları halinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar sertifikası alacaklar.
Bilgisayar kursuyla ilgili bilgi veren Maya Kadın Danışma Merkezi Sorumlusu Ferahat Akın, çalışmanın 1 aydır devam ettiği ve açılan kurs ile bilgisayar kullanmasını bilmeyen 20 kadının eğitimle sertifika sahibi olacağını söyledi. Akın, "Maya olara yeni dönem kurslarımız arasında yer alan bilgisayar kursu ile 20 kadın için sınıf oluşturduk. Temel bilgisayar eğitimi ve bilgisayar okur yazarlığı ile kadınlara uzman eğitici tarafından bilgisayar eğitimi verdik. Bir aylık kursun ardından öğrenciler sınava girdi. Yapılan sınavın ardından başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek. Kursun tamamlanması ardından, tekrardan kursiyerlere bu defa 88 saatlik ofis kullanımı kursu verilecek" şeklinde konuştu.
Maya Kadın Danışma Merkezi tarafından açılan bilgisayar kursuna katılan Sosyoloji Bölümü öğrencisi Azize Kaçan, yapılan çalışmalarla kadınların bilinçlendirdiğini ve kadınlara her türlü olanağı sağlayarak önlerinin açıldığını ifade etti. Danışma merkezinin kadınlar için önemli bir yer olduğunu söyleyen Kaçan, "Merkez, kadınların hem sosyal aktivitelerini, hem de mesleki becerilerini yapacakları bir yer. Merkez sayesinde bugüne kadar yüzlerce kadına yönelik çok sayıda değişik kurslar açıldı. Bu kurslar sayesinde kadınların birçoğu değişik yerlerde çalışmakta ve evlerinin ekonomisine yardımcı olmaktadır. Ben de zamanımı daha iyi değerlendirmek için merkezin açmış olduğu kursa geldim. Kurs sayesinde hem bilgisayarı daha iyi öğreniyor, hem de sertifika sahibi olacağım. Bu çalışmayı yapan Maya ve Halk Eğitim Merkezi'ne teşekkür ediyorum" diye belirtti.
Kursiyerlerden Necla Duman ise, daha önce bilgisayarı kullanmayı bilmediğini, şimdi ise bilgisayarı daha iyi tanıdığını söyledi. Dışarıda bu tür kursların ücretli olduğunu ifade eden Duman, "Ben bu kursa ücretsiz geliyorum. Bu kursta bilgisayar hakkında birçok şeyi öğrendim. Kentte gitmemiz gereken kursları burada görüyoruz" dedi.
Bir diğer kursiyer Netice Gülmez ise, bu tür kursların çok önemli olduğunu ve bu kurslar sayesinde bilinçlenerek hem kendilerine hem de çevrelerindeki bir çok insana faydalı bilgiler verilmesinin önünü açtığını belirtti. Eğitici kurslar sayesinde kendi bildiklerini çevreleri ile paylaştıklarını söyleyen Gülmez, "Merkezde verilen kursların bilgileri, ailelerimiz ve çevremiz ile paylaşıyoruz. Örneğin verilen sağlık eğitimleri, ilk yardım eğitimlerini ailemiz ve çevremizdeki insanlarla paylaşıyoruz. Bunun için bu kursların verilmesi, bu tür programların yapılması çok önemlidir" şeklinde konuştu.
(MET-Y)

21.01.2013 14:55:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT