1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mavi Marmara'da Ölen Ali Haydar Bengi İçin Dernek Kuruldu

Mavi Marmara'da Ölen Ali Haydar Bengi İçin Dernek Kuruldu

Mavi Marmarada Ölen Ali Haydar Bengi İçin Dernek Kuruldu
A+A-

İsrail'in, Mavi Marmara gemisine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden Ali Haydar Bengi adına dernek kuruldu. Derneğin yönetim kurulu üyesi ve Bengi'nin kardeşi Abdülaziz Bengi, derne

İsrail'in, Mavi Marmara gemisine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybeden Ali Haydar Bengi adına dernek kuruldu.
Derneğin yönetim kurulu üyesi ve Bengi'nin kardeşi Abdülaziz Bengi, derneğin, Ali Haydar Bengi'nin düşüncelerini ve dünya görüşünü yaşatmak için kurulduğunu ve ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Ali Haydar'ın öğrenimini Mısır'da gördüğüne dikkat çeken Bengi, merhum başbakan Ecevit döneminde üniversitenin haklarının kapatıldığından dolayı esnaflığa başladığını ifade etti. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (IHH), Gazze'ye göndereceği kişileri tek tek özenle seçtiğini dile getiren Bengi, Ali Haydar'ın Diyarbakır'dan temsilci olarak seçildikten sonra çok sevindiğini aktardı. Bengi, "Ali Haydar Gazze'deki mazlumlara yardım etmek için çok uğraştı. Mavi Marmara'ya seçilen Ali Haydar hocamız Gazze'deki mazlumlara yardımda bulunmak istiyordu. Özellikle de Arapçası olduğu için ona öncelik tanıdılar. Ali Haydar hoca Mısır'da Arap dili edebiyatını bitirdiği için Arapçası çok iyiydi. Ama kısmet olmadı yetişemedi, Gazze'deki mazlumlara. Ayrıca Ali Haydar hoca şehit olduktan sonra devlet tarafından sadece tarafımıza başsağlığı dilendi. Hiçbir maddi manevi destekte bulunmadılar. Ama biz gücümüz yettiği kadar şehidimize bu tür destekler vermeye devam edeceğiz. Derneğimiz de şu anda sadece erkek çocuklarımız öğrenim görebilmektedir. İlerleyen zamanlarda kız çocuklarımıza da derneğimizde yer açılacaktır. Elimizden geldiği kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz ve şehidimizi unutturmayacağız" ifadelerini kullandı.
(MY-YRT-AŞ-Y)

08.02.2013 17:44:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT