1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Martab Ocak'ta 5 Fuara Katıldı

Martab Ocak'ta 5 Fuara Katıldı

Martab Ocakta 5 Fuara Katıldı
A+A-

Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden Marmaris'in yurt içi ve yurt dışı tanıtımı için Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) tarafından Ocak ayında 4'ü yurt dıyşı, birisi yurt içi olmak üzere toplam 5 fua

Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden Marmaris'in yurt içi ve yurt dışı tanıtımı için Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) tarafından Ocak ayında 4'ü yurt dıyşı, birisi yurt içi olmak üzere toplam 5 fuarda yörenin tanıtımı yapıldı.
Yurt içi ve yurt dışı fuarlara MARTAB adına katılan MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, "Marmaris Turizm Birliği olarak, ocak ayından itibaren yoğun bir fuar trafiğine girdi. Bu trafikte özellikle birlik yöneticilerimiz, turizmcilerimiz, Güney ege Turistik Otelciler Birliği, birlikte hareket ederek bu yoğun tempoyu en iyi şekilde atlatmaya çalışıyoruz" dedi. Ocak ayında katıldıkları fuarlardan biri olan Hollanda'daki fuarın verimli geçtiğini söyleyen Kirt, "Ama iç pazarda Türkiye'nin en önemli fuarı olan Doğu Akdeniz Seyahat Fuarı'yla dünyanın beşinci büyük fuarı durumuna gelen bu fuarda yaptığımız çalışmalar gerçekten ilgiyle izlendi" dedi.
24-27 Ocak'ta İstanbul'daki EMİTT fuarını da değerlendiren Sedat Kirt, " Dünyanın 5. büyük fuarı haline gelen oldukça büyük kapasiteli bir fuar. Bu yıl 70 ülkeden binlerce tanıtım standı yer aldı. İç pazarın önemini vurgulaması açısından gayet önemli bir fuar oldu. Biz Marmaris olarak iç pazardaki artışı belki de EMİTT'e borçluyuz. Bu yolda çalışmalarımız daha da artacak. EMİTT'te fuarın üçüncü günü düzenlenen kokteyle belediye başkanlarımız, birilik yöneticilerimiz, yerli ve yabancı konuklarımız katıldı. Coşkulu, güzel, herkesin bir birini yakından tanıdığı bir kokteyl oldu. Sonuç olarak Marmaris'in iç turizmde artan bir ağırlığı var ve biz bu ağırlığı yılın her dönemine yaymak istiyoruz. Bölgemize gelecek ziyaretçilerin yalnızca sıcak yaz aylarında değil, sonbahar ve ilk baharda da yoğun bir şekilde gelmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz" dedi.
katıldıkları diğer yurt dışı fuarlarının önemine de değinene MARATB Koordinatörü Sedat Kirt, "Polonya pazarı 40 milyonluk nüfusu ile önemli bir potansiyele sahip. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz aslında bu ülkede ilginç bir şekilde derin etkiler bırakmasa da bu yıl Polonya'da geçtiğimiz yıla göre hafif de olsa bir durgunluk var. Bunun nedenleri geçen yıl çeşitli ekonomik nedenlerden dolayı piyasadan çekilen iki tur operatöründen kaynaklanıyor. O boşluk henüz doldurulmadı, bu boşluk doldurulursa Polonya'daki artış daha açık bir şekilde görülebilecek. Polonya pazarındaki en önemli fuar olan Varşova Fuarı'na katılan turizmcilerimizden edindiğimiz bilgiler 26 ülkenin 168 tanıtım masasıyla bu fuarda yer almasıydı. Polanya'nın, Türkiye'yi besleyici pazarlardan bir olacağı yönünde görüş var. Bizde alternatif pazar oluşturma düşüncesiyle hareket ediyoruz. Pazar çeşitliliğini arttırmak amacıyla Polonya pazarını da önemsiyoruz. Kuzey Avrupa'nın önemli fuarlarından olan Helsinki MATKA Turizm Fuarıdır. Bu fuarda da bölgemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Bölgemizden fuara katılan turizmcilerimiz burada MARTAB'ın koordinasyonuyla tanıtım çalışmasını yürüttüler. Biz bu etkinliğe MARTAB olarak katıldık ve bu yıl Aurinkomatkat'ın gelecek ilk kafilesine özel bir çalışma yapacağız. Belçika'nın başkenti Brüksel'de 31 Ocak 4 Şubat tarihlerinde düzenlenen fuara da katıldık. Belçika halkının Marmaris'e ilgisi var bu bizi şaşırtan bir gelişme oldu. Marmaris'i çok iyi biliyorlar. Özellikle orta yaş grubundaki ilçeye büyük bir sevgi ve istekle geldiklerini ve beklentilerini fazlasıyla karşıladığını söylüyorlar. Bu bizi mutlu ediyor. Avrupa'yı saran ekonomik krizden etkilense de Belçika tatil isteğinden vazgeçmiyor. Soğuk ülkenin insanları Mayıs ayından itibaren tatil için sıcak buldukları Güney Ege'ye akın ediyor. Otellerimiz ve acentelerimizin biraz daha fazla çaba gösterirse Marmaris, Belçikalılar için Türkiye'deki en önemli tatil destinasyonu olacak. Türkiye'de Marmaris'in yanı sıra Bodrum, Kuşadası ve Alanya bu pazardan büyük pay alıyor. Edindiğimiz bilgiye göre de 2012 yılında 600 bin Belçikalı Türkiye'yi ziyaret etmiş. Marmaris Bölgesi'ne bu sayının yaklaşık 35-40 bine yakın kısmını ağırlamış. Ama bunun 2 katına çıkmaması için de bir neden yok. Kaldı ki burada çalışan tur operatörleri uçak sayısını her yıl düzenli olarak arttırdıklarını bildirdi" dedi.
(BTKY-İK)

03.02.2013 13:03:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT