1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Marmara'yı Fırtına Vurdu!

Marmara'yı Fırtına Vurdu!

Marmara'yı Fırtına Vurdu!
A+A-

Trakya’da akşamın ilk saatlerinde başlayan şiddetli sağanak ve fırtına, akşamın ilerleyen saatlerinde İstanbul’da da etkili olmaya başladı.

İstanbul’da, saat 20.30 sıralarında önce kuvvetli rüzgar eserken, ardından gökgürültülü sağanak yağış başladı. Gök gürültüsüyle birlikte çakan şimşekler de gökyüzünü aydınlattı.


Yağmura sokakta yakalanan vatandaşlar saçak altlarına ve otobüs duraklarına sığınırken, trafikte seyreden araçların sürücüleri zor anlar yaşadı.
 

Sağanak yağış nedeniyle Şişli, Taksim ve Beşiktaş çevresinde de elektrikler kesildi.
 

YAĞIŞ ANADOLU YAKASI’NDA DA ETKİLİ OLDU
Şiddetli sağanak Anadolu Yakası’nda da etkili oldu. Özellikle D-100 Karayolu’ndaki sürücüler zor anlar yaşarken, peş peşe çakan şimşekler gökyüzünü aydınlattı.
 

ŞİDDETLİ YAĞIŞ HAVA ULAŞIMINI DA ETKİLEDİ
İstanbul’da saat 20.30’dan itibaren etkisini gösteren şiddetli yağış ve fırtına, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan seferlerde aksamalara neden oldu.
 

Gökgürültülü sağanak yağış nedeniyle hava sahasında etkili olan, ‘CB’ (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara yol açan elektrik yüklü bulutlar, Atatürk Havalimanı’na inecek uçakları olumsuz etkiledi.
 

Şiddetli yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı’na inmesi gereken 14 uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na yönlendirildi.
 

Bu arada, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçakların kalkışına, şiddetli yağışın ve fırtınanın etkili olduğu 12 dakika boyunca izin verilmezken, fırtınanın etkisini kaybetmesinin ardından saat 21.20 sıralarında uçuşlar yeniden normale döndü.
 

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Ali Genç, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İstanbul’daki sağanak yağışın THY uçuşlarını etkilediğini belirterek, “Atatürk Havalimanı’na iniş yapılamadığı için uçaklar başka havalimanlarına yönlendirilmektedir” dedi.

 

FIRTINA EDİRNE’Yİ VURDU
Edirne’de aniden başlayan şiddetli fırtına ve sağanak yağmur kentteki hayatı felç etti. Çok sayıda çatı uçarken, yıldırım düşmesi sonucu devrilen ağaçlar yolları trafiğe kapattı. Çatı uçması sonucu mahsur kalan 30 öğrenci, polis ekiplerince kurtarıldı.
 

Edirne’de akşam saatlerinde aniden başlayan şiddetli fırtına ve sağanak yağmur kısa sürede günlük hayatı adeta felç etti. Çok sayıda ağaç şiddetli fırtınaya dayanamadı ve yollara devrildi. Elektrik tellerinin kopması nedeniyle şehrin farklı bölgelerinde kesintiler yaşandı. Atatürk Bulvarı üzerinde çok sayıda araç üzerine devrilen ağaçlar nedeniyle hasar gördü. Yıldırım Anadolu Lisesi’nin de çatısı şiddetli rüzgar nedeniyle uçtu. Bu sırada spor salonunda güreş antrenmanı yapan 30 öğrenci uçan çatı malzemelerinin kapıyı engellemesi nedeniyle içeri de mahsur kaldı. Öğretmenlerinin ihbarı üzerine polis ekiplerince kurtarılan öğrenciler korkudan ağladı ve birbirlerine sarıldı. Çocuklarının salonda mahsur kaldığını duyan ailelerde telaşla okula geldi. Okuldan çıkarılan öğrenciler minibüsle evlerine gönderildi.

VALİLİĞİN ÇATISI UÇTU
Edirne Valiliği’nin çatısı şiddetli rüzgar nedeniyle uçtu. Altında kalan 6 araçta büyük hasar meydana geldi. Yıldırım düşmesi sonucu valilik bahçesindeki bir çok ağaç devrilirken, bahçevan Fatih Koç, devrilen ağaçtan son anda kaçarak kurtulduğunu söyledi. Şiddetli rüzgarı devirdiği ağaçlar ve uçan çatılar cadde ve sokakları adeta savaş alanına çevirdi. Şiddetli rüzgarın kent ormanında devirdiği bir ağacın altında kalan bir kişi de polis ekiplerince çıkarılarak ambulansla Edirne Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

A+A-

HABERE YORUM KAT